Pasipriešinimo banga apėmė Honkongą dar 2019 m. birželio mėnesį. Ją sukėlė labai prieštaringi teisės aktai, skirti ekstradicijai išduoti asmenis, nuteistus už nusikaltimus žemyninei Kinijai ir Taivanui. Teritoriją sukrėtė protestai, pasibaigę žiauriais susirėmimais su policija. Visi, kas domisi technologijomis, žino, kad „Google“ ir „Apple“ yra JAV korporacijos, tačiau ar žinome, kaip jos susiję su jautriais įvykiais, kurie šiuo metu vyksta Honkonge?
„Google“ – „The Revolution of Our Times“
Viskas gana paprasta. Ketvirtadienį „Google“ iš savo aplikacijų parduotuvės pašalino žaidimą „The Revolution of Our Times“, leidusį žmonėms įsijausti į protestuotojų Honkonge vaidmenį, motyvuodama, jog tai pažeidžia „Google“ politiką. Paieškos gigantė teigė, kad jos sprendimas iš „Play Store“ pašalinti „The Times“ žaidimą nebuvo susijęs su jokiais policijos ar bet kurios kitos šalies, esančios už Kalifornijoje įsikūrusios įmonės ribų, prašymais.
„Turime ilgalaikę politiką, draudžiančią kūrėjams užsidirbti iš jautrių įvykių, konfliktų ar tragedijų“. „Kruopščiai peržiūrėję, nustatėme, kad ši programėlė pažeidžia tą konkrečią politiką, todėl sustabdėme jos platinimą, kaip mes darėme su panašiais bandymais pasipelnyti iš kitų svarbių įvykių, tokių kaip žemės drebėjimai, krizės, savižudybės ir konfliktai“, – sakė „Google“ atstovas.
„Apple“ – „HKmap.live“
Tuo metu „Apple“ jau ankščiau buvo susidūrusi su Kinijos valdžios prašymais pašalinti programėles iš parduotuvės. To pavyzdys – programėlė „HKmap.live“, kuri Honkongo protestuotojams padėjo sekti policijos judėjimą. Pašalinimą paskatino vienas Kinijos valstijos laikraštis, smarkiai kritikavęs JAV technikos milžiną už tai, kad jis leido naudoti programinę įrangą protestuotojams.
„HKmap.live“ programa kaupė tiek policijos, tiek protestuotojų buvimo vietas. Atsižvelgdamas į tai, kaip „Apple“ bėgant metams panaikino programas ir prieigą prie naujienų, visų pirma žemyninėje Kinijoje, manau, kad šios konkrečios programos pašalinimas yra dar vienas gėdingas įvykis, kuriame tarptautinė kompanija nusilenkia Kinijos vyriausybės spaudimui. „Apple“ generalinis direktorius, Tim Cook laiške įmonės darbuotojams teigė, jog tai buvo sunkus sprendimas. Tačiau, pasak jo, programa buvo piktybiškai naudojama siekiant sekti atskirus policijos pareigūnus ir taip kėlė grėsmę asmenų saugumui ir turtui, todėl ji pažeidė Honkongo įstatymus.
„Tarptautinės diskusijos mus visus pralenks, ir, nors ir svarbios, jos nevaldo faktų“, – teigė Tim Cook.
„Twitter“ paskyroje, kuri, kaip manoma, priklauso „HKmap.live“ programos kūrėjui, pasirodė įrašas, nesutinkantis su „Apple“ sprendimu. Neva nėra įrodymų, pagrindžiančių Honkongo policijos teiginius, kad programa buvo trukdė slaptoms policijos operacijoms.
„Dauguma „App Store“ vartotojų apžvalgų teigia, kad „HKmap“ užtikrina visuomenės saugumą, o ne priešingai“, – teigė „HKmap.live“ kūrėjai.
Žinios apie aplikacijos pašalinimą greitai pasklido Honkonge, kur gyventojai ištisus mėnesius vykdė smurtu pasibaigusias demonstracijas, iš pradžių protestuodami dėl dabar jau panaikinto ekstradicijos įstatymo projekto, o dabar – siekdami dar platesnių demokratinių teisių.