Jau antroji Lietuvoje gynybos ir technologijų kūrybos stovykla (hakatonas) DELTA NAVY vyks Lietuvos karinėse jūrų pajėgose spalio 25-27 dienomis. Jos metu būrys mokslininkų, išradėjų, karybos entuziastų bei įvairių sričių ekspertų ir startuolių neįprastoje vietoje – Karo laivų flotilėje prišvartuotame štabo ir aprūpinimo laive „Jotvingis“ – 48 valandas kurs inovatyvius sprendimus gynybos sričiai ir Lietuvos kariuomenei.
Asociatyvi nuotrauka KJP archyvas, aut. Christian Valverde |
---|
„Po sėkmingo hakatono šį pavasarį viename iš Lietuvos kariuomenės dalinių Rukloje, Krašto apsaugos ministerija pasiryžusi ir toliau tęsti gynybos srities sektoriaus aktyvinimą. Mūsų tikslas – sužadinti susidomėjimą gynybos sritimi, naujomis technologijomis, paskatinti verslą ir naujai besikuriančias komandas – startuolius aktyviai dalyvauti ir pasinaudoti naujai atsirandančiomis galimybėmis tiek nacionaliniu, tiek ir Europos Sąjungos mastu“, – sako krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas.
Viceministras pabrėžia, kad Krašto apsaugos ministerija 2020 metais planuoja inicijuoti ir sukurti naują gynybos srities rizikos kapitalo fondą, kurio pagalba būtų galima komercializuoti naujus produktus ir vystyti naujus verslus, taip skatinant aukštomis technologijomis paremtą gynybos pramonės atsiradimą ir stiprėjimą Lietuvoje.
Europos Sąjunga taip pat nuo 2020 m. pradės Europos gynybos fondo (angl. Euroepan Defence Fund) programą, kuri skirta skatinti bendradarbiavimui tarp gynybos pramonės, siekiant įtraukti mažas ir vidutines įmones, kurti ir plėtoti naujas technologijas.
„Lietuvoje startuojantys hakatonai verslui ir mokslui gali būti puiki pradžia, įsijungiant į aukščiau minėtas gynybos pramonės programas“, – akcentuoja viceministras G. Jeglinskas.
DELTA NAVY hakatonas – tai pirmosios kūrybinės verslo dirbtuvės Karinėse jūrų pajėgose, kurių sukurti inovatyvūs produktai, tikimasi bus naudojami kariniuose laivuose. Todėl būsimiems renginio dalyviams Karinių jūrų pajėgų atstovai iškėlė tris užduotis, problemas.
Pirmoji – sukurti karinio personalo ir jo resursų valdymo laive sistemą, kuri leistų apsaugoti įgulos narius nuo jūroje keliamų pavojų, gaisrų ar iškritimo per bortą atvejų.
Antroji, kurią kvies spręsti „Delta Navy hakatonas“ – sukurti lazerinės komunikacijos tarp laivų jūroje sistemą, kuri leistų palaikyti koduotą lazerinį ryšį tarp laivų esant radijo tylai ar radijo bangų trukdymo situacijai.
Trečioji užduotis, kurią bus siekiama įvykdyti hakatono metu – drono, pritaikyto veikti atviroje jūroje sukūrimas, kuris leistų laiku ir efektyviai atlikti žvalgybos užduotis, perduoti informaciją apie ieškomą objektą karinių jūrų pajėgų laivui.
Renginio metu dalyvių kuriamus produktus vertins komisija, sudaryta iš Karinių jūrų pajėgų, VšĮ „Versli Lietuva“, Vilniaus Gedimino technikos universiteto ir kitų startuolių ekosistemos atstovų.
Renginys yra atviras ir jau dabar kviečia visus norinčius dalyvauti, registruojantis interneto svetainėje. Atrinkti dalyviai bus informuojami patvirtinimo laiškais.
Hakatono formatas paplitęs pasaulyje ir pasižymi tuo, kad renginio vietoje susibūrusios komandos per trumpą laiko tarpą (dažniausiai savaitgalį) kuria technologinius sprendimus tam tikrai sričiai ar vienai problemai išspręsti, o hakatono pabaigoje pristato produkto prototipą, kuris yra vertinamas ekspertų komisijos. Gynybos technologijų kūrybos stovykla yra precedentų neturintis renginys krašto apsaugos sistemos istorijoje, kai skirtingų gynybos technologijų sektorių ekspertai, sukaupę ilgametę patirtį, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje konsultuos jaunus, entuziastingus mokslininkus ir praktikus ir kartu bandys spręsti problemas, kurios egzistuoja ne vienoje karinėje struktūroje.
„Kaip rodo „Startup Lithuania“ praktika, Lietuvos hakatonuose vystomos technologinės idėjos koja kojon žengia su pasaulinėmis tendencijomis. Džiugu ir tai, kad vis daugiau valstybės institucijų ir korporacijų mato jose potencialą ir ieško būdų kaip pagerinti vidinius procesus bei efektyvinti darbo įrankius. Todėl tokie renginiai tampa tikru impulsu technologinei pažangai ir naujoms idėjoms vystytis,“ – teigia Roberta Rudokienė, VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio vadovė.
Renginį organizuoja VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinys „Startup Lithuania“, Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės atstovai, partneriai.