NASA penktadienį paskelbė, kad nuo kitų metų kvies į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS) turistus ir leis joje vykdyti kitus komercinius projektus, JAV kosmoso agentūrai siekiant atsiriboti nuo aplink Žemę skriejančio tyrimų centro finansavimo.
„NASA atveria Tarptautinę kosmoso stotį komercinėms galimybėms ir pristato šias galimybes, ko niekada nedarėme anksčiau“, – Niujorke sakė NASA finansų vadovas Jeffas DeWitas.
Tuo metu TKS direktoriaus pavaduotoja Robyn Gatens atskleidė, kad kasmet bus rengiamos dvi trumpos privačios astronautų misijos.
Pasak NASA, per šias misijas kosmoso turistai galės gyventi TKS iki 30 dienų. Kasmet apsilankyti stotyje bus leidžiama keliolikai privačių astronautų.
Tokius keliautojus į orbitą gabens tik dvi kompanijos, šiuo metu gaminančios transportavimo erdvėlaivius JAV kosmoso agentūrai: „Crew Dragon“ kapsulę pastačiusi „SpaceX“ ir „Boeing“, vystanti panašų aparatą „Starliner“.
Abi bendrovės galės rinktis klientus ir išrašyti sąskaitas už keleivių gabenimą į TKS: tai bus brangiausia tokio nuotykio dalis, nes kelionės pirmyn ir atgal kainuos apie 58 mln. dolerių (51 mln. eurų).
Tai bus vidutinė suma, kurią į TKS kosmoso nuotykių ieškotojus gabensiančioms kompanijoms turės padengti NASA.
Tačiau turistams taip pat teks susimokėti NASA už viešnagę TKS, maistą, vandenį ir naudojimąsi gyvybės palaikymo sistema orbitoje. Anot J. DeWitto, tai kainuos apie 35 tūkst. dolerių (31 tūkst. eurų) už naktį.
Kosmoso stotis nepriklauso NASA. Ji buvo pradėta statyti 1998 metais bendradarbiaujant su Rusija, o kitos šalys dalyvauja misijose ir siunčia ten savo astronautus.
Vis tik JAV apmokėjo ir kontroliuoja daugumą modulių, sudarančių stotį.
Į TKS skrisiantys naujieji kosmoso turistai nebus pirmieji: tokia garbė 2001 metais buvo suteikta JAV verslininkui Dennisui Tito (Denisui Titui). Už tą kelionę jis sumokėjo Rusijai apie 20 mln. dolerių (17,7 mln. eurų).