Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Naujienos » Įvykiai, renginiai Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Oficialiai paskelbta apie palydovo „Kepler“ mirtį

Publikuota: 2018-11-02 12:05
Tematika: Įvykiai, renginiai
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Antradienį popiet JAV kosmoso agentūra NASA oficialiai atsisveikino su „Kepler“ kosminiu teleskopu – pirmuoju tokio tipo ir paskirties įrenginiu, kuris per savo veikimo laiką atrado tūkstančius planetų, nepriklausančių Saulės sistemai. Po ilgų darbo metų – kur kas ilgesnių, nei buvo numatyta pradiniame misijos plane – šio teleskopo kuro atsargos visiškai išseko, rašo „The Verge“.

Dėmesį į tai, kad „Kepler“ jau beveik visiškai nebeturi kuro, inžinieriai atkreipė šią vasarą. Tuo metu jie trumpam perjungė palydovą į saugų veikimo režimą, kad atsisiųstų visus duomenis, kuriuos „Kepler“ buvo surinkęs. Po to palydovą pavyko ir vėl įjungti bei surinkti šiek tiek daugiau duomenų, tačiau jau tuomet mokslininkams buvo žinoma, kad „Kepler“ gyvenimas artėja prie galo.

„Kepler“ į orbitą buvo iškeltas su degalų kiekiu, kurio turėjo pakakti daugiau nei šešeriems metams darbo – iš tiesų kuras sunaudotas per devynerius metus. „Pripildėme jį kuru taip, kad jis galėtų veikti kaip įmanoma ilgiau“, – sakė „Kepler“ projekto sistemų inžinierius Charlie Sobekas. Pasibaigus orbitinio teleskopo kurui NASA nusprendė oficialiai jį išjungti ir užbaigti stebėjimo programos dalį. Šiuo metu „Kepler“ yra saugioje orbitoje. Šią arba kitą savaitę inžinieriai į aparatą nusiųs komandą, kuri išjungs jo siųstuvą bei kitus instrumentus – po šios operacijos „Kepler“ bus visiškai nebegyvas ir į nieką nereaguodamas skries kosmoso erdve.

2009 metais iškelto palydovo pagrindinė užduotis buvo ieškoti planetų, nepriklausančių Saulės sistemai – vadinamųjų egzoplanetų. Tuo metu apie egzoplanetas buvo žinoma labai nedaug, jų buvo pastebėta vos keletas, taigi, šis instrumentas žvelgė į nežinomybę. Prieš devynerius metus „Kepler“ buvo mokslo ir inžinerijos stebuklas. Jis planetas identifikuodavo pagal žvaigždės, apie kurias tos planetos sukosi, pritemimą. „Tai palyginama su bandymu įžiūrėti blusą, ropojančią per automobilio lempą, kuomet tas automobilis yra už pusantro šimto kilometrų“, – sakė dabar jau pensijoje esantis pagrindinis „Kepler“ tyrėjas Williamas Boruckis.

Jau pirmaisiais savo veikimo metais „Kepler“ mokslininkams pateikė fantastiškų duomenų. Jis planetų ieškojo konkrečiame dangaus segmente ir stebėjo apie 150 000 žvaigždžių pritemimus. Tačiau 2012 metais dalis įrangos, kuri buvo reikalinga telskopo erdvinei padėčiai stabilizuoti, sugedo. Kitais metais situacija dar pablogėjo ir mokslininkai baiminosi, jog tai jau yra misijos pabaiga. Tačiau vėliau 2013 metais inžinieriai sugalvojo sprendimą: jie „Kepler“ pusiausvyrai palaikyti panaudojo Saulės spindulių sukuriamą spaudimą – to pakako, kad palydovas 82 dienas be pertraukos išlaikytų stabilią erdvinę poziciją. Tokia „užlopyto“ teleskopo misija Žemėje buvo pavadinta K2 vardu.

„Kepler“ ir K2 misijų metu surinkta informacija padėjo mokslininkams išsiaiškinti, jog egzoplanetos yra neįtikėtinai dažni dangaus kūnai – jų yra kur kas daugiau nei žvaigždžių. Abiejų šių misijų metu patvirtintas 2681 egzoplanetų egzistavimas, pastebėta ir daugiau įtartinų nuo tolimų žvaigždžių sklindančios šviesos sumažėjimų – tikėtina, kad tai taip pat yra egzoplanetų ženklas, tačiau šie duomenys dar nėra patvirtinti.

Didesnioji dalis atrastų planetų yra tarp Žemės ir Neptūno dydžio. Visi duomenys, kuriuos sugebėjo surinkti „Kepler“, buvo saugiai persiųsti į Žemę ir mokslininkai juos analizuos dar daugelį metų. Bet jau dabar laukiama ir naujos informacijos: vykdomi keli nauji egzoplanetų paieškos projektai, tarp kurių yra ilgai lauktas, tačiau daug kartų atidėliotas Jameso Webbo kosminio teleskopo projektas.

Tiesioginį „Kepler“ vaidmenį perėmė kitas NASA teleskopas – „Transiting Exoplanet Survey Satellite“ (TESS), kuris buvo iškeltas į orbitą anksčiau šiais metais. Pirmąsias nuotraukas jis užfiksavo rugpjūtį, o rugsėjį jau buvo identifikavęs dvi potencialias egzoplanetas. Iki „Kepler“ efektyvumo TESS dar labai toli, tačiau jau netolimoje ateityje TESS ar koks nors kitas egzoplanetų medžiotojas neabejotinai viršys „Kepler“ atrastų planetų rekordą. Galingesni teleskppai į Žemę siųs didesnės raiškos, detalesnius vaizdus, nei kada nors galėjo užfiksuoti „Kepler“. Tuo tarpu kompiuterių mokslo pažanga leis mokslininkams surasti ir daugiau egzoplanetų „Kepler“ sukauptų duomenų šūsnyje. O atrandant vis daugiau ir daugiau tolimų pasaulių mes galėsime susidaryti vis aiškesnį vaizdą apie mūsų galaktinę kaimynystę. „Kepler“ mums leido smarkiai išplėsti savo kosminį akiratį.

„Dabar, dėl „Kepler“, pasikeitė tai, ką mes galvojome apie Visatą“, – sakė NASA astrofizikos padalinio vadovas Paulas Hertzas. „Kepler“ tikrai nebus paskutinis egzoplanetų medžiotojas, tačiau jis buvo pirmasis, todėl jis mums suteikė galimybę į Visatą pažvelgti kitaip. „Kepler“ atvėrė vartus kosmoso tyrimams“, – sakė W. Boruckis.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
„Apple“ išsprendė vieną iš daugybės teisinių ginčų

Keturiose Europos šalyse „Apple“ gavo grupinį ieškinį, kurį pateikė viena didžiausių Europos Sąjungos vartotojų teisių gynimo grupių „Euroconsumers“. Bylose teigiama, kad JAV gigantė kalta dėl brangstančios muzikos transliavimo paslaugos kaip „Spotify“ ir „YouTube Music“.

„Sony“ dalyvauja CES 2025 parodoje

„Sony Group Corporation„ Las Vegase, Nevadoje, nuo antradienio, sausio 7 d. (PST) vyksiančioje parodoje CES 2025 pristatys ilgalaikę viziją „Creative Entertainment Vision“, kurios „Sony“ sieks ateinančius 10 metų.

Gyventojams – 3 mln. Eur parama elektros energijos kaupimo įrenginiams įsirengti

Po ilgesnės pertraukos gyventojams vėl atsiveria naujos galimybės pasinaudoti parama ir namuose įsirengti elektros energijos kaupimo įrenginius. Nuo sausio 7 d. gaminantys vartotojai, turintys įsirengę saulės ar vėjo elektrines, gali teikti prašymus paramai elektros energijos kaupikliams.

2025 m. sausis
2025-01-09 13:19
Atnaujinta ESO elektros įvedimo ir galios didinimo skaičiuoklė: pateikia tikslią kainą, leidžia sutaupyti
2025-01-09 10:10
Lietuva stiprina energetinės infrastruktūros apsaugą
2025-01-07 16:22
Tyrimas: lietuvių emocinis atsparumas kur kas blogesnis nei Europoje, specialistai pataria atkreipti dėmesį į vieną įprotį
2025-01-06 07:09
Vidurio ir Vakarų Lietuvos gyventojai įsirengs beveik 2250 modernių šildymo prietaisų
2025-01-03 13:18
Aktyviai keičiantys taršius katilus gyventojai turės daugiau galimybių pasinaudoti finansine parama
2025-01-02 12:53
„Qualcomm“ švenčia simbolinę pergalę: licencijavimo ginčas su ARM išspręstas JAV bendrovės naudai
2025-01-01 15:29
Verslas ir ūkininkai planuoja įsirengti 21 MWh talpos elektros kaupimo įrenginių
2024 m. gruodis
2024-12-30 15:21
Juridiniams asmenims, ūkininkams ir bendrijoms – 1 mln. eurų parama elektros energijos kaupimo įrenginiams įsirengti
2024-12-30 07:25
Nauji reikalavimai pavojingųjų elektros ir elektroninės įrangos atliekų tarptautiniam vežimui
2024-12-27 15:52
Netrukus gyventojams vėl bus suteikta 8,5 mln. eurų parama šilumos siurblių įsirengimui
2024-12-27 09:19
„EstLink“ sugadinimas mūsų sistemos neįtakoja
2024-12-26 17:52
Naujųjų metų naktį „Bolt“ ribos dalijimosi automobiliais ir paspirtukais paslaugas
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama