AB „Grinda“ sostinės infrastruktūros priežiūrai pradėjo naudoti bepilotę skraidyklę su stebėjimo įranga, skirtą avarinių situacijų mastų vertinimui, nelegalių statybų ar nelegalių sąvartynų paieškai. Žiemos metu dronas galės būti naudojamas sniego valymo darbų kontrolei. Papildoma programinė įranga leidžia tiksliai išmatuoti atstumus tarp pasirinktų objektų, apskaičiuoti paviršių plotą ar objektų tūrius.
„Dronų panaudojimą planuojame vis labiau integruoti į miesto ūkio paslaugas. Žinoma, dar yra daug iššūkių šioje srityje: turime turėti didesnes autonomiškumo galimybes, automatizuotą duomenų nuskaitymą ir pan. Šie pirmieji bandymai parodo, kad einame prasmingu keliu ir galime ieškoti įvairių inovatyvių sprendimų, kurie prisideda prie greitesnės reakcijos, taigi ir greitesnio, efektyvesnio miesto paslaugų teikimo. Planuojame toliau naudoti droną statybų stebėsenai – ar statybų aikštelės tvarkomos tinkamai, neteršiama aplinka. Taip pat nelegaliai užimtos valstybinės žemės paieškoms“, – sako savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Bepilotę skraidyklę galės naudoti ne tik „Grinda“, bet ir kitos miestą prižiūrinčios savivaldybės įmonės. Miesto transportininkams skraidyklė padės stebėti eismo situaciją ir parkavimo užimtumą, bus naudinga vertinant spūsčių apimtis, priežastis, pašalinimo galimybes ir modeliuojant transporto srautus. Gatvių apšvietimo specialistams ši įranga gali padėti fiksuoti gatvių apšvietimo gedimus, miesto viešąją tvarką prižiūrintiems pareigūnams – nustatyti miesto teritorijoje esančių sodų bendrijų savininkų žolės ir šakų deginimo atvejus. Ateityje panašios bepilotės skraidyklės galės būti naudojamos ir kitose srityse: žiemą kontroliuojant, kaip miestą prižiūrinčios įmonės valo šaligatvius ar gatves, ar apžiūrint šilumos trasų gedimus.
„Mums, už miesto priežiūrą atsakingai įmonei, ypač svarbu praktinis gautos informacijos pritaikymas. Pavyzdžiui, programinė įranga užfiksuotą vaizdo medžiagą konvertuoja į trimačius modelius ir tiksliai apskaičiuoja biriųjų medžiagų kiekį, padeda įvertinti statybų eigoje reikalingo grunto kiekį“, – pasakoja UAB „Grinda“ vadovas Kęstutis Vaicekiūtis.
Bepilote skraidykle galima iš aukščiau apžiūrėti sunkiau pasiekiamas vietas, užfiksuoti pažeidimus ir operatyviai pateikti vaizdo medžiagą atsakingoms tarnyboms. Pavyzdžiui, pastebėjus, kad iš statybviečių išvažiuojantys sunkvežimiai purvinais ratais smėliu ir moliu teršia miesto gatves (dėl to užsikemša paviršinių nuotekų surinkimo trapų grotelės), statybų rangovai įpareigojami nuplauti iš statybos vietos išvažiuojančių transporto priemonių ratus.
Bepilotė skraidyklė taip pat bus naudojama apžiūrint po audrų atsiradusias sąvartas parkuose ar miesto miškuose, grunto nuošliaužas sunkiau prieinamose vietose, pavyzdžiui, kapinėse ar statybvietėse, vertinant išplovų ar įgriuvų apimtis. Dronas padės įvertinti po vėtros nuvirtusių medžių šalinimo sudėtingumą ar aplinkos taršos mastą, aptikti nelegalius sąvartynus, kuriuose išmestos senos bešeimininkės padangos, cheminės medžiagos ar kiti teršalai.