Lyčių lygybė yra viena iš pagrindinių ES vertybių, tačiau seksualinis priekabiavimas išlieka gaji problema, įsitikinę europarlamentarai. Antradienį priimtoje rezoliucijoje jie siūlo veiksmingiau kovoti su seksualiniu priekabiavimo darbe, viešosiose erdvėse bei politiniame gyvenime. Kartu europarlamentarai ragina visus politikus laikytis aukščiausių elgesio normų.
Tyrimai rodo, kad 55 proc. moterų ES yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, o dešimtadalis patyrė priekabiavimą naudojantis naujomis technologijomis. Antradienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas (EP) ragina pasiūlyti direktyvą dėl kovos su smurtu prieš moteris ir mergaites, taip pat imtis priemonių kovoti su seksualiniu priekabiavimu darbe, visuomeniniame ir politiniame gyvenime.
Europarlamentarai ypač palankiai vertina tokias iniciatyvas kaip #MeToo, kuriomis prisidedama prie „ribų, susijusių su seksualiniu priekabiavimu ir priimtinu elgesiu, perbraižymo“. Savo ruožtu jie ragina visas ES šalis ratifikuoti ir visapusiškai įgyvendinti Stambulo konvenciją. Lietuva yra viena iš aštuonių iki šiol to nepadariusių ES valstybių.
Rezoliucijoje siūloma užtikrinti, kad valstybinės ir privačios bendrovės bei organizacijos rengtų visiems darbuotojams ir vadovybei skirtus privalomus mokymus apie seksualinį priekabiavimą ir bauginimą. Be to, siūloma numatyti, kad įmonėse dirbtų apmokyti konfidencialumą užtikrinantys patarėjai, teikiantys paramą priekabiavimo aukoms.
Savo ruožtu europarlamentarai ragina veiksmingiau kovoti su naujų formų smurtu, pavyzdžiui, priekabiavimu internete. Europos Komisijai siūloma parengti viešosios erdvės apibrėžtį, atsižvelgti į technologijų raidą ir įtraukti į ją virtualias erdves.
Politikams tenka itin svarbi atsakomybė elgtis nepriekaištingai ir būti sektinais kovos su seksualiniu priekabiavimu visuomenėje pavyzdžiais, įsitikinę EP nariai. Jie ragina visas politines partijas imtis konkrečių šios srities veiksmų, taip pat taikyti lyčių lygybės principą sudarant rinkimų sąrašus.
Europarlamentarai pažymi, kad švietimas apie lyčių lygybę visais lygmenimis yra pagrindinė priemonė, leidžianti išvengti netinkamo elgesio, todėl ragina mokyklose rengti atitinkamas švietimo kampanijas, o patyčių kibernetinėje erdvėje temą įtraukti į mokyklų ir universitetų programas.
Už šią rezoliuciją balsavo 528 EP nariai, prieš buvo 48, o susilaikė 115.