Antradienį ryte Krašto apsaugos ministerijoje LR krašto apsaugos ministerija, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras, Interneto žiniasklaidos asociacija, vienijanti internetinės visuomenės informavimo priemones Delfi.lt, 15min.lt, Lrytas.lt, Alfa.lt ir Lrt.lt, BNS, „Verslo Žinios“, TV3.lt ir ELTA, pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, užtikrinant interneto žiniasklaidos kibernetinį saugumą.
Bendradarbiavimo susitarimo tikslas – kibernetinių grėsmių visuomenės informavimo priemonėms mažinimas. Tokiu būdu stiprinamas Lietuvos Respublikos atsparumas hibridinėms grėsmėms, veiksmingai užtikrinamas efektyvus visuomenės ir užsienio sąjungininkų informavimas krizės ar karo atveju.
Šis susitarimas buvo pasirašytas atsižvelgiant į didėjančias kibernetines grėsmes Lietuvoje, taip pat įvertinus ypatingą žiniasklaidos sektoriaus svarbą užtikrinant efektyvų visuomenės informavimą ir išorinę komunikaciją krizių / konfliktų metu.
Pranešime apie bendradarbiavimo susitarimą teigiama, kad žiniasklaidos priemonės ir valstybės institucijos, siekdamos efektyvesnio ir konstruktyvesnio valstybinių institucijų, atsakingų už kibernetinio saugumo sritį, ir internetinės žiniasklaidos bendradarbiavimo kibernetinio saugumo srityje gera valia susitarė bendradarbiauti, vadovaujantis lygiateisiškumo, abipusio pasitikėjimo ir naudingumo visoms šalims principais sudarydamos šį bendradarbiavimo susitarimą.
Minėtos institucijos ir organizacijos įsipareigojo tarpusavyje reguliariai keistis turima informacija ar kitais duomenimis apie kibernetinio saugumo situaciją ir grėsmes, bendradarbiauti, organizuojant seminarus, konferencijas ar kitokias kibernetinio saugumo švietimo iniciatyvas.
Savo ruožtu Kibernetinio saugumo centras teiks siūlymus internetinės žiniasklaidos atstovams, siekiant užkirsti kelią kibernetiniam incidentui ar sumažinti incidento daromą žalą. Krašto apsaugos ministerija teiks siūlymus, identifikuojant aktualiausius organizacinius ir techninius reikalavimus visuomenės informavimo priemonių kibernetinio saugumo stiprinimui bei užtikrinant sėkmingą nurodytų kibernetinio saugumo reikalavimų įgyvendinimą pagal žiniasklaidos sektoriaus atstovų poreikius.
Krizės ar karo atveju visi susitarimo dalyviai įsipareigojo per pusę metų parengti bendradarbiavimo veiksmų planą, nustatantį kibernetinių incidentų valdymo kontaktinius asmenis, incidentų reagavimo organizacines ir technines procedūras bei pokrizinius reagavimo planus.