Nors viešasis transportas yra viena iš priemonių mažinančių transporto srautus mieste, tačiau, savo ruožtu, yra vienas iš oro taršos šaltinių. Todėl siekiant mažinti oro taršą kietosiomis dalelėmis, azoto oksidais, užtikrinti miestiečiams kuo kokybiškesnes viešojo transporto paslaugas bei mažinti gyventojų riziką susirgti įvairiomis kraujotakos sistemos ir vėžio ligomis, Kauno miestas ieško inovatyvių sprendimų.
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia verslą, mokslą, technologijų kūrėjus iš Lietuvos ir užsienio pasiūlyti inovatyvius sprendimus Kauno miesto savivaldybei, kuri šiuo metu paskelbusi du ikiprekybinius pirkimus.
„Ikiprekybiniai pirkimai leidžia viešajam sektoriui įsigyti inovatyvių produktų, kurių nėra rinkoje. Tokie sprendimai atneša naudą miestui ir gyventojams, nes kuriami pagal specialius poreikius, pasitelkus aukšto lygio specialistus, mokslininkus, verslininkus“, – sako MITA direktorius Kęstutis Šetkus.
Kauno miesto savivaldybė siekia sukurti iš esmės naują intelektinę transporto valdymo sistemą miesto autobusams, kuri būtų valdoma debesų kompiuterijos pagrindu. Ši sistema būtų skirta autobusams, talpinantiems ne daugiau kaip 22 keleivius, kurios pagalba autobusų su įkraunama hibridine pavara (PHEV) galios mechanizmas būtų valdomas debesų sistemos pagrindu.
Laukiamas rezultatas – sukurtas naujos kartos inovatyvus išmanusis galios valdymo mechanizmas, kuris leis transporto priemonei atlikti net keletą naujų dalykų. Toks autobusas galės nuvažiuoti vienu įkrovimu labiausiai apgyvendintose maršruto dalyse nuvažiuoti bent 30 km vien elektriniu režimu. Bus siekiama sumažinti viešojo transporto sukeliamą oro taršą ir triukšmo lygį tose miesto dalyse, kur užterštumo ir triukšmo poveikis yra didžiausias. Transporto priemonės tarša bus valdoma intelektinės valdymo sistemos ir nepriklausys nuo vairuotojo vairavimo stiliaus, leis sumažinti iškastinio kurio sunaudojimą viešajame transporte.
Kitas Kauno miesto savivaldybės sumanymas – sukurti ir įdiegti Kauno miesto susisiekimo sistemos stebėsenos sistemą, apimančią transporto srautų judėjimo ir funkcinius parametrus. Manoma, kad šiuo metu esami eismo intensyvumo matuokliai Kauno mieste nesudaro vieningos sistemos, neužtikrina nuolatinio duomenų rinkimo ir analizės, o naudojama technologija nėra pritaikyta miesto transporto srautų stebėsenai ir gali būti naudojami tik kaip sudėtinė kuriamos sistemos dalis.
Planuojama, kad įdiegta nauja sistema leistų objektyviais rodikliais vertinti susisiekimo sistemos funkcionavimą realiu laiku, optimizuoti eismo valdymą, geriau organizuoti gatvių priežiūros darbus, sistemingai planuoti infrastruktūros remonto ir plėtros darbus. Taip būtų sudaryta puiki galimybė realiu laiku informuoti eismo dalyvius apie eismo situaciją (švieslentės, išmaniosios technologijos ir pan.).
Abiem šiems konkursams dokumentai teikiami Kauno miesto savivaldybės administracijai el. paštu ikiprekybiniai@kaunas.lt iki 2018 m. liepos 4 d. 10 val. Konkurso sąlygos skelbiamos www.kaunas.lt ir mita.lrv.lt svetainėse.
Norintys plačiau sužinoti apie ikiprekybinius pirkimus, kviečiami apsilankyti MITA organizuojamame seminare „Mokslo-verslo bendradarbiavimas: ikiprekybiniai pirkimai“, kuris vyks jau birželio 26 d. viešbutyje „Kaunas“, Laisvės alėja 79, Kaune. Dalyvavimas seminare – nemokamas, bet būtina registracija į seminarą mita.lrv.lt svetainėje.