Pastaruoju metu ryškėja ateities duomenų apdorojimo ir ryšių technologijų sektoriaus kontūrai, kuriuos apibrėžia: (1) naujosios pagrindinių (angl., core) tinklų technologijos, leidžiančios teikti tradiciškai atskiras, o taip pat ir visiškai naujas paslaugas tais pačiais naujosios kartos tinklais; (2) naujosios prieigos tinklų bei galinių įrenginių technologijos, kuriuos leidžia keistis duomenimis bei naudotis ryšių paslaugomis bet kurioje vietoje bet kokiu metu naudojant neaprėpiamą įrenginių įvairovę; (3) nuolatinis prisijungimas prie visuotinio duomenų perdavimo tinklo; (4) informacijos kaitos ir informacinės visuomenės paslaugų, integruojančių tradicines telekomunikacijų, audiovizualines bei informacines (elektroninės komercijos) paslaugas, globalėjimas; (5) nykstančios geografinės ribos informacijos kaitai ir bendravimui; (6) nykstančios ribos tarp paslaugų teikėjo (kūrėjo) ir vartotojo; (7) informacijos kaitos santykių virsmas iš tradiciškai vertikalių į vis labiau horizontalius; (8) paslaugų individualizavimas; (9) nauji iššūkiai kūrybiškumui, kuris, viena vertus, stumia į priekį inovacijas, tačiau, kita vertus, tampa tų pačių inovacijų auka; (10) stiprėjantis naujų grėsmių informacijos ir ryšių paslaugų vartotojams poveikis.
Šiame kontekste svarbu kuo greičiau rasti tinkamus informacijos ir ryšių sektoriaus reguliavimo sprendimus, kurie neužkirstų kelio naujoms galimybėms, o tuo pačiu atsakytų į kylančius iššūkius.
Tezės:
- Teisinis reguliavimas turi siekti ne „socialinės“, o „realios“ konkurencijos rinkoje – tokios konkurencijos, kuri skatintų kurti ir apdovanotų kūrybiškiausius, greičiausius ir efektyviausius, o ne tik visiems atvertų kūrybiškumo rezultatus (diskusija dėl uždarų ir atvirų platformų (angl. proprietary (closed) vs. open platforms)).
- Teisinis reguliavimas turi pakeisti kryptį – pernelyg didelis valstybės "rūpestis" vartotoju atima iš jo galimybes naudotis šiuolaikinių technologijų privalumais, todėl siektina ugdyti išsilavinusį ir gebantį rinktis vartotoją, o ne ginti jį nuo visų įmanomų grėsmių net prieš jo paties valią.
- Nacionalinis fragmentuotas reguliavimas tampa vis mažiau pajėgus spręsti globalaus informacijos ir ryšių sektoriaus iššūkius.
- Nei vien tik valstybinis reguliavimas, nei vien tik savireguliacija neišspręs ateities teisinio reguliavimo iššūkių – būtina ieškoti naujų reguliavimo modelių.
Seminaras vyks: 2006-12-20 (trečiadienis) 07:00-08:00 M. Romerio universitetas, Ateities g. 20 (būtina registruotis!)
Registracija svetainėje www.vac.lt/seminaras/