2017 metų spalio mėnesį į Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalioną atkeliavo priešlėktuvinės artimojo nuotolio oro gynybos sistemos GROM. Gavus naują, jau trečią priešlėktuvinę raketinę sistemą Oro gynybos batalionas (toliau – OGB) ėmėsi intensyviai ruoštis ginkluotės įvedimo į sistemą darbų.
Pirmas žingsnis – suburtas naujas GROM būrys iš bataliono profesinės karo tarnybos (PKT) ir 12 nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos (NPPKT) karių, kurie yra ruošiami darbui su nauja oro gynybos sistema. Kariams kursus veda KOP Mokymo centro instruktoriai. Po šio individualaus karių rengimo toliau įgūdžiai bus lavinami būrio sudėtyje.
Iki šiol GROM priešlėktuvinės raketų sistemos operatoriaus kursus rengė Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras. Dabar kursų rengimo ir organizavimo darbus perėmusių Karinių oro pajėgų Mokymo centro instruktorių pavesta užduotis – parengti Oro gynybos bataliono, Specialiųjų operacijų pajėgų ir Karinių jūrų pajėgų vienetų karius darbui su GROM priešlėktuvine raketine sistema.
Prieš metus OGB tarnavę NPPKT kariai buvo ruošiami darbui su artimo nuotolio oro gynybos sistema „Stinger“ bei apžvalgos radarais „Sentinel“ ir „Giraffe MkIV“. Šiais metais dalį karių papildomai imta ruošti darbui ir su GROM ginkluote. Oro gynybos bataliono NPPKT kariai yra pirmieji šią oro gynybos sistemą įvaldę šauktiniai Lietuvos kariuomenėje. Dvi savaites trukusių kursų metu kariai įsisavino teorinę medžiagą: mokėsi techninius ir taktinius ginkluotės duomenis, ginkluotės charakteristiką, saugos ir eksploatavimo taisykles. Vėliau pasiruošimo mūšiui pratybose kariai simuliacinių taikinių aptikimo, nusitaikymo ir naikinimo įgūdžius lavino naudodamiesi moderniausiu 3D klasės treniruokliu bei dviejų rūšių lauko treniruokliais.
Priešlėktuvinė raketinė sistema GROM yra skirta naikinti vizualiai matomus ir infraraudonuosius spindulius skleidžiančius oro taikinius: tokius kaip transportinius lėktuvus, sraigtasparnius, naikintuvus ar nuotoliniu būdu valdomus orlaivius (NBVO). Sistemą sudaro raketos konteineris su raketa, paleidimo mechanizmas ir aušinimo baterija. GROM sistema paleidžiama nuo šaulio peties ir veikia „iššoviau–pamiršau“ principu. Raketa turi į šilumą reaguojančią kovinę galvutę, kuri dar prieš šūvį „užsirakinusi“ ant taikinio gali sėkmingai jį sunaikinti 3,5 km aukštyje 5,5 km nuotoliu. Su šia ginkluote karys naikinti oro taikinius gali iš padėčių stovint arba priklaupus iš apkaso, nuo laivo ar iš lėtai judančios transporto priemonės.
Lyginant su kitomis OGB turimomis artimo nuotolio oro gynybos sistemomis, GROM išsiskiria savo mobilumu ir galimybe panaudoti tiek pėstininkų padalinių ar objektų apsaugai nuo tiesioginių oro antpuolių, tiek diversinių ar kitokių operacijų vykdymui.