Kauno technologijos universiteto (KTU) specialistams antrosiose nacionalinės kibernetinio saugumo pratybose „Kibernetinis skydas 2017“ teko viena esminių užduočių – parengti virtualųjį techninių pratybų poligoną ir koordinuoti bei vykdyti imituojamas kibernetines atakas pratybų metu.saugumo reikalavimais.
„KTU komanda aktyviai dalyvavo pusę metų trukusiame pratybų metodikos parengime. Mes ne tik sukūrėme metodiką, bet ir virtualią informacinę infrastruktūrą. Pratybų metu, kurios truks dvi dienas, užtikrinsime teikiamų paslaugų funkcionavimą“, – pasakojo profesorius Algimantas Venčkauskas, vadovavęs KTU specialistams, kūrusiems virtualų pratybų poligoną ir kibernetinių incidentų atakas. Šiais metais pratybose dalyvaus 15 komandų, kurios atstovaus kelioms dešimtims institucijų, valdančių Lietuvos valstybės IT kritinę infrastruktūrą bei kibernetinius incidentus valdančių ir tiriančių, mokslo, energetikos, ryšio operatorių ir kitų institucijų. Nacionalinės kibernetinio saugumo pratybos „Kibernetinis skydas 2017“ vyks spalio 3–4 dienomis KTU Informatikos fakultete.saugumo reikalavimais.
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų departamento inicijuotos pratybos sudarytos iš dviejų dalių: pirmoji dalis – procedūrinės pratybos, kuriose bus tikrinamos Nacionalinio kibernetinių incidentų valdymo plano procedūros ir plėtojama institucijų sąveiką; antroji dalis – techninės pratybos, kuriose dalyvaujančių institucijų atstovai, suskirstyti į 15 komandų, pagal pratybų scenarijų sieks nuo kibernetinių atakų apsaugoti specialiai pratyboms sukurtą virtualią informacinę infrastruktūrą ir užtikrinti jos teikiamų paslaugų funkcionavimą. Treniruojamos komandos veiks iš mokymų vietų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.saugumo reikalavimais.
KTU specialistai, bendradarbiaudami su KAM NKSC, parengė virtualųjį techninių pratybų poligoną, pratybų scenarijus ir koordinuos bei vykdys imituojamas kibernetines atakas pratybų metu. Virtualų pratybų poligoną ir kibernetinių incidentų atakas antrą kartą organizuojamoms pratyboms kūrė KTU Informatikos fakulteto Kompiuterių katedros lektorius Šarūnas Grigaliūnas, Informacinių technologijų departamento specialistai Martynas Buožys, Vytenis Šeinauskas, Povilas Ivanovas ir Justas Umbrasas. Komandai vadovavo KTU IF Kompiuterių katedros vedėjas profesorius A. Venčkauskas.saugumo reikalavimais.
Profesorius A. Venčkauskas sako, jog pratybos buvo organizuojamos, atsižvelgus į NATO rengiamas tarptautines kibernetinio saugumo pratybas „Locked Shields“. Šiose pratybose kasmet dalyvauja visų pasaulio šalių valdžios institucijų atstovai, o jų tikslas sutampa su būsimų pratybų Lietuvoje „Kibernetinis skydas 2017“ tikslais – treniruoti institucijų atstovus, kurie įgytą patirtį galės panaudoti iškilus realiai kibernetinio saugumo grėsmei.saugumo reikalavimais.
„Pratybos Lietuvoje vyks antrą kartą, atsižvelgus ne tik į poreikį atitikti tarptautinius kibernetinio saugumo specialistų reikalavimus, kuriuos nustato NATO, bet ir į įvairius įvykusius kibernetinius išpuolius, nukreiptus prieš Lietuvos valdžios institucijas“, – pasakojo profesorius Algimantas Venčkauskas. saugumo reikalavimais.
Pratybų svarbą rodo ir tai, kad šiemet pratybose dalyvaus net 3 kartus daugiau komandų nei pirmosiose pratybose. Pratybų metu kibernetinių incidentų prevencija, jų aptikimas ir valdymas bus vykdomas, vadovaujantis patvirtintu nacionaliniu kibernetinių incidentų valdymo planu ir organizaciniais bei techniniais kibernetinio saugumo reikalavimais.
Pratybas organizuoja Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų departamentas ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro funkcijas vykdanti Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnyba prie Krašto apsaugos ministerijos, pratyboms reikalingus techninius išteklius suteikia Kauno technologijos universitetas.