Robotai jau tampa grėsme – pasaulio saugumo ekspertai įspėjo, kad žinomiausi robotai gali šnipinėti savo šeimininkus, atskleisti prekybos paslaptis ar netgi įsivelti į fizines muštynes. Taip elgtis robotus priverčia programišių darbai, rašo „Financial Times“.
Kibernetinio saugumo bendrovė „IOActive“ išbandė 50 populiarių robotų, įskaitant „Pepper“, kurį gamina „SoftBank Robotics“, taip pat „Baxter“ robotą, kurį gamina „Rethink Robotics“. Nustatytos spragos, kuriomis pasinaudoję programišiai galėtų manipuliuoti robotų rankomis ir kojomis, taip pat perimti mikrofonų ir kamerų valdymą.
Vis daugiau robotų pakeičia žmones darbuose – jie Vakaruose sutinkami ir statybų aikštelėse, ir ligoninėse. Robotas „Pepper“ jau dabar naudojamas parduotuvėse ir namuose, o „Baxter“ neretoje gamykloje kontroliuoja surinkimo linijas ir kitus mechanizmus. Tai didina potencialios atakos žalą.
Išlaidos robotams ir susijusioms paslaugoms, prognozuojama, iki 2020 m. išaugs dvigubai ir sieks 188 milijardus JAV dolerių, vertina tyrimų bendrovė IDC.
„IOActive Labs“ technologijų vadovas Cesaris Cerrudo, kuris specializuojasi ieškodamas panašių prietaisų spragų, baiminasi, kad robotai prie interneto prijungiami prieš tai nepagalvojus apie saugumą.
„Kai tik robotai bus kiekvienuose namuose ir verslo bendrovėse, motyvacija juos atakuoti didės eksponentiškai. Kadangi robotai, ypač pramoniniai, gali judėti savo aplinkoje ir turi daug galios, jie gali būti užprogramuoti realiu laiku atlikti labai pavojingus veiksmus“, – tikina C. Cerrudo.
Nors iki šiol jis nėra aptikęs panašių išpuolių atvejų, ekspertas įspėja, kad robotai gali būti panaudoti norint sukelti fizinę žalą ar sustabdyti įmonės veiklą.
„IOActive“ informavo robotų gamintojus apie aptiktas spragas.