Šiandien oficialiai startavo tinklalapis „Startupvisalithuania.com“, kuriame ne ES šalių inovatyvių verslų kūrėjai ir jų šeimų nariai gali teikti paraiškas gauti leidimus laikinai gyventi Lietuvoje. Šitaip Lietuva prisijungė prie vos keleto ES valstybių, suteikiančių paprastesnes sąlygas imigruoti technologinių naujovių kūrėjams.
Nuo sausio įsigalioję užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimai ir Ūkio ministro patvirtinta tvarka numato, kad perspektyvia veikla informacinių technologijų, biotechnologijų, nanotechnologijų, mechatronikos, elektronikos ir lazerinių technologijų srityse ketinantys užsiimti ne ES valstybių piliečiai galės gauti leidimą metus laikinai gyventi Lietuvoje. Sėkmingi kandidatai turės galimybę leidimą pratęsti dar metams.
Nuo šiol kandidatai gali teikti paraiškas „Startuolių vizai“ gauti per naująjį „Startupvisalithuania.com“ portalą. Vizos bus išduodamos pagal Ūkio ministro patvirtintą tvarką: gavusi startuolio paraišką, VšĮ „Versli Lietuva“ spręs, ar užsieniečio veikla yra tinkama startuolio vizai gauti. Sprendimas bus priimamas įvertinus numatomos steigti įmonės veiklą, jos įkūrėjų ir darbuotojų kvalifikaciją, finansavimą ir verslo planą bei atsižvelgus į komisijos, kurią sudarys Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros, „Startup Lithuania“ bei rizikos kapitalo fondų ir verslo akceleratorių atstovai, išvadas. Kandidatai taip pat privalės turėti pakankamai finansinių išteklių 1 metams savo verslo tikslams siekti. Kilus abejonėms dėl technologinių niuansų, startuolio paraiška gali būti nusiųsti įvertinti ir pakomentuoti specifinėse srityse besispecializuojantiems profesionalams.
Išvadą komisija pateiks per 10 darbo dienų. Sulaukus teigiamos išvados, kandidatai gaus tinkamą pagrindą kreiptis į Migracijos departamentą (ar bet kurią LR atstovybę užsienyje) su prašymu suteikti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje.
Gavus leidimą laikinai gyventi LR, užsienietis privalės per 30 dienų įsteigti juridinį asmenį Lietuvoje. Šią tvarką Ūkio ministerija parengė kartu su programos „Kurk Lietuvai“ specialistais.
„Verslios Lietuvos“ duomenimis, Lietuvoje šiuo metu veikia per 320 startuolių, t. y. technologijomis ir inovacijomis grįstų, didelį augimo potencialą turinčių įmonių. Ūkio ministerija tikisi, kad trečiųjų šalių startuolių prisijungimas prie mūsų ekosistemos paspartins keitimąsi žiniomis ir gerosiomis praktikomis. Taip pat, Lietuvos infrastruktūra besinaudojantys užsieniečiai turės palankias sąlygas augti ir plėstis Lietuvos bei kitose Vakarų rinkose, papildys šalies biudžetą.