Trečiadienį Vilniuje vyko Ūkio ministerijos kartu su Europos Komisija organizuojamas Europos Sąjungos (ES) Žemės stebėjimo iš kosmoso programos „Copernicus“ informacinis mokomasis seminaras. Šio renginio tikslas – suteikti informacijos ir praktinių žinių apie įvairias „Copernicus“ duomenų naudojimo galimybes ir paskatinti viešąjį sektorių plačiau jomis naudotis.
Seminare taip pat buvo pateikta geoinformacinių sistemų kūrėjams ir kitiems šios srities profesionalams naudinga informacija, jo dalyviai buvo supažindinti su didelės skiriamosios gebos pakrantės vandens kokybės žemėlapiais, miesto vietovių tankio analize ir palydovo „Sentinel-2“ duomenų teikiamomis žemės dangos klasifikavimo galimybėmis.
„Copernicus“ programos palydovai teikia 6 teminių stebėjimo sričių informaciją: sausumos, vandenynų, meteorologijos, klimato kaitos, krizių valdymo ir saugumo. Naudojant šiuos duomenis galima tobulinti ir inicijuoti įvairias veiklas, pvz., aplinkos apsaugos, miestų infrastruktūros administravimo, regioninio ir vietinio planavimo, žemės ūkio, miškininkystės, civilinės saugos, turizmo ir daugelį kitų. Duomenys aktualūs konkrečių sričių politiką formuojančioms ir už reikiamų sprendimų priėmimą atsakingoms valstybės institucijoms.
„Copernicus“ programa suteikia ir naujų galimybių verslui, nes naudojantis jos duomenimis gali būti kuriami rinkoje pritaikomi produktai. Lietuvoje veikia keletas įmonių, jau daugelį metų sėkmingai užsiimančių Žemės stebėjimo duomenų apdorojimu ir pagal šiuos duomenis sukurtų produktų ir paslaugų teikimu.
2015 m. pabaigoje Ūkio ministerija atliko valstybės institucijų apklausą pagal „Copernicus“ duomenis sukurtų paslaugų ir produktų poreikiui įvertinti. Dauguma institucijų nurodė, kad tokių paslaugų poreikis yra ir jis nuolatos auga.
EK užtikrina, kad programai skirtų palydovų surinkti duomenys būtų nemokami ir laisvai prieinami suinteresuotiems vartotojams. Naudoti šiuos duomenis gali tiek viešasis sektorius, tiek verslas, tiek visi piliečiai. „Copernicus“ programos infrastruktūros sukūrimą finansavusi Europos Komisija ir šią infrastruktūrą tebeplėtojanti Europos Kosmoso agentūra visokeriopai skatina ES valstybes nares kuo efektyviau naudoti jos teikiamas galimybes.