Marsaeigio „Curiosity“ misija susidūrė su nemaloniais netikėtumais: pradėjo nepatikimai veikti šio galingiausio Marse esančio tyrimų zondo grąžtas. Ir nors inžinieriai mano išsiaiškinę gedimo priežastis, pataisyti grąžtą taip, kad jis vėl veiktų patikimai, nepavyksta, rašo Space.com.
Gruodžio 1 dieną mokslininkai pastebėjo, kad zondo „grąžto tiekimo mechanizmas“, stumiantis marsaeigio uolų gręžimo grąžtą nuo roboto 2,1 m ilgio rankos į gruntą, pradėjo elgtis nenormaliai. Misijos nariai greitai išsiaiškino, kad priežastis turėtų būti viena iš dviejų: arba prastai veikia elektriniai jutikliai, stebintys grąžto sukimąsi, arba genda mechanizmo stabdžiai.
Išsamesnis aiškinimasis leido diagnozę patikslinti, sakė „Curiosity“ projekto mokslininkas, NASA Reaktyvinių variklių laboratorijos specialistas Ashwinas Vasavada.
„Sugebėjome nustatyti, kad šiuo metu labiausiai tikėtina problemos priežastis yra stabdis ir netgi sugebėjome dalinai pašalinti problemą pajudindami grąžto tiekimo mechanizmą“, – sakė A. Vasavada. Tačiau, anot jo, džiaugiamasi buvo labai trumpai.
„Dabar sužinojome, kad problema pasikartojo. Ji buvo dingusi ir labai apsidžiaugėme, bet tada, deja, ji pastarosiomis dienomis vėl pasikartojo. Tad dabar aiškinamės, kaip vėl atnaujinti to grąžto tiekimo mechanizmo veikimą“, – aiškino zondo komandos narys.
Grąžtas, kursi į uolienas gręžiasi ir sukamuoju, ir kalamuoju judesiu, yra itin svarbi „Curiosity“ įrankių komplekto dalis. Nuo to laiko, kai 2012 metais nusileido milžiniškame Gale krateryje Marse, zondas atliko jau 15 skirtingų uolienų gręžimo darbus. Gauti smulkių miltelių mėginiai mokslininkams leido atlikti analizę ir padaryti išvadą, kad kadaise Gale krateryje ilgą laiką vyravo sąlygos, kurios buvo palankios galimai mikrobinės kilmės gyvybei.
Grąžtas ir anksčiau yra kėlęs „Curiosity“ mokslininkų susirūpinimą. Pavyzdžiui, per pastaruosius porą metų kalimo mechanizme kartkartėmis įvykdavo trumpasis jungimas, kuris laikinai išvesdavo zondą iš rikiuotės.
Dėl kalimo mechanizmo „trumpinimo“ mokslininkai rinksis atsargų tolesnių darbų planą: kai bus pataisytas grąžto tiekimo mechanizmas, „Curiosity“ visais atvejais, kai tai bus įmanoma, gręš be kalimo funkcijos.
Žemėje atlikti bandymai parodė, kad grąžtas su daugeliu užduočių galės atlikti ir vien sukantis.
„Esame ganėtinai užtikrinti, kad jis įveiks minkštesnes uolienas, tokias, kaip argilitas. Dėl kietesnių uolienų nesame užtikrinti“, – sakė A. Vasavada.
Taip pat nepatikimai veikia „Curiosity“ vėjo jutiklis, priklausantis meteorologinių įrankių rinkiniui. Tačiau marsaeigio ratai veikia kuo puikiausiai, nepaisant ganėtinai šiurkštaus Gale kraterio paviršiaus. Apskritai mokslininkai „Curiosity“ sveikatą vertina gerai, sakė vienas iš projekto mokslininkių Joy Crisp.