Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos institute atidengta atminimo lentelė, skirta paminėti interneto Lietuvoje atsiradimą. Lygiai prieš dvidešimt penkerius metus, 1991 m. spalio 10 dieną, VU Matematikos ir informatikos institute (tuomet – Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institutas), A. Goštauto g. 12, pradėjo veikti kompiuterinio palydovinio ryšio mazgas „Lietuva – Internetas“.
Lietuvoje interneto ryšys buvo įrengtas vos per tris su puse mėnesio. Kryptingą pagalbą Lietuvos mokslininkams teikė Skandinavijos akademinio kompiuterių tinklo „NORDUnet“ specialistai.
Ši nuotrauka yra pirmoji elektroninė fotonuotrauka gauta Lietuvoje internetu. Tai įvyko 1992 metų sausio mėnesį, kai iš Norvegijos, Oslo universiteto, Vidar Bjerkeland atsiuntė ją į Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institutą. Nuotrauka padaryta to laiko naujiena – elektroniniu fotoaparatu. Nuotrauką Vilniuje padarė Vidar Bjerkeland, kuris grįžęs į Norvegiją, iš Oslo universiteto atsiuntė internetu ją į Vilnių. Nuotraukoje Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto darbuotojai. Iš kairės į dešinę: Laimutis Telksnys, Julius Sruogis, Petras Šulcas. Foto iš VU MII archyvo |
---|
Interneto Lietuvoje atsiradimo istorija prasidėjo 1991 m. birželį, kai Danijos vyriausybė pakvietė Lietuvos atstovą VU profesorių habil. dr. Laimutį Telksnį į Kopenhagoje vykusią Tarptautinę kompiuterių tinklų konferenciją INET 91‘ (International Networking Conference INET 91‘).
Konferencijos metu vykusiuose renginiuose buvo nutarta įrengti palydovinio ryšio kanalą „Lietuva – Internetas“, kurio mazgai buvo numatyti dabartiniame VU Matematikos ir informatikos institute Vilniuje ir Oslo universitete. Numatyta įrengti 64 kilobitų per sekundę palydovinio ryšio kanalą, kuriuo būtų galima perdavinėti duomenis 9,6 kilobitų per sekundę greičiu, kalbėti telefonu šešiais kanalais bei siųsti faksus.
LIETUVA – INTERNETAS ryšių kanalo mazgo, esančio Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institute Vilniuje, palydovinė antena ryšiui su Internetu palaikyti, įrengta ant Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pastato stogo. Foto iš VU MII archyvo |
---|
Norvegijos vyriausybė taip pat gausiai prisidėjo prie interneto Lietuvoje atsiradimo. Ji skyrė lėšų palydovo „Intelsat“ palydovinio ryšio kanalo įrengimui, dovanojo norvegiškus kompiuterius „Norsk Data“ su kompiuterių tinklo programine įranga, reikalingus kompiuterinio ryšio mazgui Vilniuje įrengimui. Norvegija taip pat delegavo savo specialistą Vidar Bjerkeland, padėjusį rengiant ryšių kanalus.
Po konferencijos prasidėjo Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklo LITNET kūrimo darbai. Po tris su puse mėnesio trukusių darbų kompiuterinio ryšio kanalas „Lietuva – Internetas“ 1991 metų spalio 10 dieną oficialiai perduotas eksploatacijai. Šis faktas buvo patvirtintas tarpvalstybiniu protokolu, kurį Vilniuje, VU Matematikos ir informatikos institute, pasirašė Norvegijos atstovas Bryan Anders Gundersen ir Lietuvos Respublikos ministras, atsakingas už informatikos plėtrą, Aleksandras Abišala.
Pirmieji interneto ryšiu iš karto pradėjo naudotis Lietuvos Aukščiausioji Taryba, Lietuvos Respublikos Vyriausybės organizacijos, mokslo ir studijų įstaigos. Sukurti duomenų perdavimo, telefono ir fakso kanalai tapo Sovietų Sąjungos tarybų nekontroliuojamu Lietuvos tiltu su pasauliu.