Išmaniosios technologijos ir televizija tampa iki trečdalio Lietuvos vaikų „auklėmis“ vasarą. Pažintį su televizija ir išmaniaisiais įrenginiais vaikai pradeda per pirmuosius trejus savo gyvenimo metus, o naudojimo piką pasiekia paaugliai.
Kas dešimtam šalies vaikui iki 3 metų tėvai vasarą įjungia televizorių, kompiuterį ar įduoda mobilųjį telefoną, o aktyviausiai per vasaros atostogas jais naudojasi paaugliško amžiaus vaikai – maždaug kas trečias, atskleidė draudimo bendrovės BTA užsakymu rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi apklausa.
„Televizija ir internetas yra paprastas, pigus ir daug kam prieinamas būdas užimti vaiką. Tačiau be to, kad tėvai turėtų griežtai kontroliuoti, kokiu turiniu domisi jų vaikai, išmaniosios technologijos užliūliuoja ir pačių suaugusiųjų budrumą. Kol tėvai galvoja, kad vaikas žiūri animacinius filmukus ar žaidžia žaidimus, jis, pavyzdžiui, jau gali būti patikrinęs lentynas ir ragauti aptiktų vaistų buteliukų turinį“, – sako BTA asmens draudimo produktų vadovas Ronaldas Grizickas.
Tėvai pripažino, kad 7,7 proc. mažiausių (iki 3 metų) vaikų vasarą leidžia žiūrėti televiziją, o 2,7 proc. – naudotis išmaniaisiais įrenginiais.
Pastebima tendencija, kad naujosiomis technologijomis įvairaus amžiaus vaikams dažniausiai leidžia naudotis mažiausiai ir daugiausiai uždirbantys tėvai.
Pasak R. Grizicko, pirmiesiems finansinės galimybės gali neleisti samdytis auklės, nupirkti vaikams kelialapį į stovyklą, mokėti už būrelius. Tuo tarpu pasiturintys žmonės įvairios naujoviškos technikos turi daugiau, ji yra lengvai prieinama vaikams.
Kartu su amžiumi, vaikų dėmesys šiuolaikinėms technologijoms auga. Tarp 4–7 metų Lietuvos vaikų vasarą prie televizijos ar išmaniųjų įrenginių ekranų leidžia 33,3 proc., o tarp 8–13 metų vaikų – pasiekia 36 proc. piką.
Vyriausių grupėje, tarp 14–18 metų jaunimo, susidomėjimas technologijomis mažesnis (25,2 proc.), tačiau čia pirmą kartą jos pradeda dominuoti, palyginti su gyvu bendravimu ar aktyvia veikla. 23 proc. minimo amžiaus jaunuolių tėvų sakė, kad jų vaikai atostogas leis aktyviai ar bendraudami.
„Patys mažiausi vaikai dar yra priklausomi nuo tėvų. Augdami jie atranda kiemą, važinėjimąsi dviračiais, riedučiais, riedlentėmis, susiranda draugų, su kuriais nori draugauti. Todėl aktyvūs žaidimai ir bendravimas yra kas antro vaiko veikla šią vasarą. Savo ruožtu jaunuoliai tampa ramesni, suaugesni, būtent šioje grupėje pastebimas lūžis, nes didesnės simpatijos jau atitenka televizijai, kompiuteriui ar mobiliajam telefonui – jie per atostogas atima daugiausiai jaunimo dėmesio, bendravimas persikelia į virtualią erdvę“, – sako R. Grizickas.
Apklausa atskleidė tendenciją, kad kuo vyresnis vaikas, tuo jam patrauklesnis internetas, o televizijos įtaka mažėja.
Vasaros atostogų metu įvyksta apie 30 proc. nelaimingų atsitikimų, kuriuos vaikai patiria per metus. Draudimo bendrovė BTA šiuo metu vaikus ir suaugusius draudžia nelaimingų atsitikimų draudimu, kuris apima ne tik mirties, neįgalumo, netekto darbingumo ar traumų rizikas, bet ir erkių pernešamas ligas, stabligę, ūmų apendicitą bei meningokokinę infekciją.
BTA užsakymu „Vilmorus“ reprezentatyvią apklausą atliko liepos 1–10 dienomis. Buvo apklausta daugiau kaip 1 tūkst. respondentų visoje Lietuvoje.