Birželio 20 d. pasaulyje minima tarptautinė belaidžio interneto Wi-Fi diena. Šiuo metu pasaulyje daugiau nei 4 milijardai žmonių vis dar neturi priėjimo prie interneto. Tuo tarpu Lietuva patenka tarp šalių, sudarančių daugiausia galimybių gyventojams pasiekti internetą.
Europos Komisijos duomenimis, 96,7 proc. Lietuvos interneto naudotojų prie interneto jungiasi bent kartą per savaitę – tai yra daugiau nei Europos sąjungos vidurkis. Prie plataus interneto paplitimo šalyje prisideda ne tik puikiai išplėtoti mobiliojo ir šviesolaidžio tinklai, bet ir platus viešos Wi-Fi prieigos paplitimas.
Daugiau nei 3000 viešo Wi-Fi taškų visoje Lietuvoje siūlančios telekomunikacijų bendrovės „Teo“ duomenimis, per pastaruosius keletą metų daugiau nei keturis kartus padaugėjo belaidžio interneto „Wi-Fi“ naudotojų. Vien lyginant šių metų gegužę su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, prie viešo „Teo Wi-Fi“ prisijungusių unikalių klientų skaičius augo 83 procentais. Per metus „Teo Wi-Fi“ tinkle atsisiunčiamų duomenų kiekis padidėjo 54 %, o išsiuntimas – 21 %. Per tą patį laikotarpį prie Wi-Fi prisijungusių įrenginių kiekis išaugo 70 %.
„Lietuvoje galimybė bet kur ir bet kada prisijungti prie Wi-Fi ir apskritai interneto jau tapo tokiu įprastu dalyku, kad žmonėms net nekyla klausimų, kad gali jo nebūti. Žmonės vertina Wi-Fi suteikiamą galimybę internetu atsiųsti neribotą duomenų kiekį. „Teo“ statistika rodo, kad Wi-Fi naudojimas per paskutinius metus labiausiai augo mokslo ir gydymo įstaigose“, – sako „Teo“ ir „Omnitel“ tinklo vadovas Mindaugas Varanauskas.
Per mėnesį „Teo Wi-Fi“ tinkle vidutiniškai persiunčiama apie 50 terabaitų (TB) duomenų. Panašų duomenų kiekį skaitmeniniu formatu užimtų didžiausioje pasaulio bibliotekoje - Kongreso bibliotekoje Vašingtone – saugomos 19 milijonų knygų. Arba beveik 13 metų be pertraukos rodomi „YouTube“ vaizdo įrašai.
Belaidis internetas „Teo Wi–Fi“ pasižymi didele duomenų perdavimo sparta ir galimybe neribotai siųsti duomenis. „Teo“ ekspertai pataria, kad pagreitinti Wi-Fi interneto spartą galima naudojant naujausius standartus (IEEE 802.11ac) palaikančius Wi-Fi maršrutizatorius ir vartotojų turimą įrangą – telefonus, planšetes ir kompiuterius.
Naujausia Europos Komisijos ataskaita patvirtina Lietuvos technologinį išsivystymą ir didelį interneto paslaugų konkurencingumą, prie kurio neabejotinai prisidėjo „Teo“ ir „Omnitel“ investicijos. Vien į šviesolaidžio plėtrą nuo 2007 m. „Teo“ investavo daugiau nei 160 mln. eurų. Bendros „Teo“ investicijos nuo 1998 m. sudaro beveik 1,1 mlrd. eurų, o „Omnitel“ – daugiau nei 550 mln. eurų. Šviesolaidinis „Teo“ internetas dabar yra pasiekiamas 98 proc. Lietuvos daugiabučių namų gyventojų. Šalies mastu „Teo“ šviesolaidžiu jau dabar gali naudotis apie 70 proc. gyventojų.
Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, abonentų skaičius, kurie interneto prieigos paslaugomis naudojosi jungdamiesi belaidžiu Wi-Fi ryšiu, pernai per metus išaugo beveik 11 procentų. 5 įdomūs faktai apie Wi-Fi:
- Wi-Fi technologija jau naudojama daugiau nei ketvirtį amžiaus.
- Wi-Fi anksčiau buvo vadinamas „WaveLAN“, „FlankSpeed“, „DragonFly“, WECA bei „IEEE 802.11b Direct Sequence“.
- Dabartinį Wi-Fi pavadinimą įkvėpė terminas Hi-Fi (High Fidelity) (liet. k. aukšta raiška).
- Iš maršrutizatoriaus sklindantys Wi-Fi radijo signalai forma primena spurgą (angl. donut).
- 71 proc. mobiliosios komunikacijos vyksta būtent per Wi-Fi.