Prisiminkite, ką jūs darėte, kai buvote 10 metų. Tai greičiausiai nebuvo tokia pelninga veikla, kokia užsiima Suomijos moksleivis. Dešimties metų berniukas vardu Jani tapo jauniausiu programos „Bug Bounty“ apdovanojimo, kurį socialinio tinklo „Facebook“ kūrėjai siūlo tiems, kas randa klaidų jų produktuose, laimėtoju.
Berniukas aptiko „Instagram“ pažeidžiamumą, kuris leido šalinti bet kurio naudotojo parašytus komentarus. „Netgi Džastino Bieberio“, – taip jis pats pareiškė Suomijos leidiniui „Iltalehti“.
Jani pranešė „Facebook“, kuris, priminsime, turi paslaugą „Instagram“, apie problemą, o kaip įrodymą jis pašalino komentarą, paliktą tekstinėje paskyroje „Instagram“. „Facebook“ atstovas pranešė, kad klaida buvo ištaisyta vasario pabaigoje – praktiškai iš karto po to, kai ji buvo aptikta. Kaip apdovanojimą už pastebėtą klaidą ir informaciją apie ją (už tai, kad Jani nepiktnaudžiavo šalindamas komentarus, nors galėjo) berniukas gavo iš „Facebook“ 10 tūkst. JAV dolerių premiją.
Į klausimą, kodėl susidomėjo kibernetiniu saugumu būdamas toks jaunas, Jani atsako, kad pradžioje jis tiesiog sėmėsi patirties iš „YouTube“ vaizdo įrašų. O dabar rimtai nori domėtis informaciniu saugumu. Jis suprato, koks svarbus saugumas, ir, pasak jo, darbas kibernetinio saugumo srityje yra jo svajonių darbas.
Keletas Eugenijaus Kaspersky patarimų, kaip apsaugoti savo „Instagram“ paskyrą:
- Kai tik programišius įsilaužia į vieną iš jūsų paskyrų, jis greičiausiai pasieks ir kitas, todėl visi jūsų slaptažodžiai turi būti patikimi ir unikalūs. Tai galioja ir „Instagram“ paskyros slaptažodžiams.
- Verta pasirūpinti privatumu ir bendrauti tik su tais žmonėmis, kuriuos jūs iš tikrųjų pažįstate. Šiam tikslui „Instagram“ nustatymuose reikia įjungti funkciją „Private account“. Ši funkcija ypač rekomenduojama tėvams, skelbiantiems savo vaikų nuotraukas, – taip jūs galėsite geriau kontroliuoti, kas peržiūri jūsų vaiko nuotraukas.
- Netapkite robotų auka. Turėdami privačią paskyrą ir norėdami tapti kieno nors prenumeratoriumi, privalote gauti leidimą. Bet net naudojantis šiuo nustatymu galima gauti labai daug užklausų iš „gražių moterų“. Neverta joms rašyti arba atidaryti nuorodų, kurias jos siunčia.
- Jeigu jums atrodo, kad jūsų paskyra sukompromituota, pirma, ką jūs turite padaryti, – tai pabandyti pasikeisti slaptažodį. Jeigu negalite įeiti į savo paskyrą, užeikite į „Instagram’s Help Center“. Čia jūs galite ne tik pašalinti ir atnaujinti slaptažodį, bet ir pranešti apie programišių įrašus, reklamuojančius prievartą ar ksenofobiją.
Laikykitės šių patarimų, kad apsaugotumėte savo „Instagram“ paskyrą nuo internete knibždančių kibernetinių nusikaltėlių.