Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkėje priimta rezoliucija „Dėl Astrave statomos atominės elektrinės grėsmės Vilniui“. Dokumente, adresuotame Lietuvos Respublikos Vyriausybei, reiškiamos abejonės dėl šios jėgainės eksploatacinio tinkamumo. Iš vykdomosios valdžios prašoma imtis visų įmanomų veiksmų išreikšti tvirtą kritišką poziciją prieš šią jėgainę.
„Žinant, kad šiomis dienomis, vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, Baltarusijoje statoma Rusijos Federacijos finansuojama elektrinė, visiškai neatitinkanti aktualiausių aplinkosauginių ir branduolinės saugos reikalavimų, kelia didelį nerimą ne tik sostinei, bet visai mūsų valstybei ir jos saugumui.
Vilnius patenka į šios elektrinės rizikos zonos epicentrą, o nuolatiniai saugumo reikalavimų pažeidimai ir Baltarusijos atsisakymas dalintis informacija, susijusia su jėgainės statybomis, verčia jaustis nesaugiai dėl potencialios branduolinės katastrofos“, – kalbėjo rezoliucijos autorius, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Adomas Bužinskas.
Rezoliucijos tekste pažymima, jog Astrave statomi branduoliniai reaktoriai niekada nebuvo testuojami eksploatacinėmis sąlygomis. Branduolinės katastrofos atveju sostinės ir aplinkinių teritorijų gyventojams kiltų didelis pavojus gyvybei. Smarkiai padidėja radioaktyvaus užteršimo grėsmė per Vilnių tekančiai Neriai. Miestas, net ir neįvykus elektrinės avarijai, potencialiai praras dalį savo investicinio patrauklumo, nes investuotojai jau dabar vertina Astravo elektrinės statybas kaip potencialią riziką.
„Negalime užsimerkti prieš Rusijos Federacijos ir Baltarusijos veiksmus, pažeidžiančius tarptautinę teisę ir aplinkosauginių konvencijų reikalavimus. Manome, kad Vyriausybė turi ryžtingai ginti Lietuvos interesus ir imtis visų įmanomų priemonių, leisiančių suprasti, jog Astrave statoma elektrinė Vilniui yra visiškai nepriimtina. Priemonių tai padaryti, nors ir nedaug, bet turime“, – sakė A. Bužinskas.
Vienu iš būdų išreikšti tokią poziciją rezoliucijos autoriai mato užtikrinimą, kad Astravo elektrinėje pagaminta elektra nepatektų į į Lietuvos Respublikos bei kartu ir į ES rinką.