Rusijos žiniasklaida skelbia apie karinėms reikmėms naudojamų kominių palydovų „Sfera-B“ problemas. Rusiškos raketos-nešėjos jų nebeišgali pakelti, o maksimalią galimą projektinę masę gerokai viršijanti reali palydovų masė sukūrė naują galvosūkį: ar teks pasitelkti į pagalbą užsienietiškus palydovus, kurti naujas raketas?
Šiuo metu nė viena rusiška raketa negali iškelti į kosmosą naujųjų Rusijos karinių palydovų „Sfera-B“, pažymi newsru.com.
Dėl Rusijai taikomų sankcijų ši šalis negauna elektronikos detalių iš ES ir JAV. Todėl naująjį palydovą kūrė savo jėgomis.
„Dėl to, kad neturime importinių komponentų, padidėjo palydovo masė. Todėl dabar mūsų turimos raketos „Proton-M“, „Angara-A5“ nebegali išvesti zondo į reikiamą orbitą“, – agentūrai „Interfaks“ pasakojo šaltinis iš kosminės sferos.
Kol kas Rusija neskelbia oficialios informacijos apie palydovus „Sfera-B“. Pirmasis palydovo startas buvo suplanuotas 2018 m. Vėliau nukeltas į 2021 m. Dabar „naujovės“ likimas apskritai neaiškus.
Raketos nešėjos „Proton-M“ ir „Angara-A5“ gali pakelti į orbitą atitinkamai 6,2 ir 4,6 tonos krovinius. Rusijos Gynybos ministerijoje kalbama, kad naują palydovą bus galima panaudoti pagal paskirtį tik sukonstravus gerokai galingesnę „Angara“ serijos raketą.
Rusija neseniai yra skelbusi, kad kurs savo nuosavą palydovinio ryšio sistemą. Todėl Gynybos ministerija siūlo naująsias „Sferas“ pakeisti senais „Meridianais“. Šie aparatai anksčiau užtikrindavo sklandų laivų ir lėktuvų ryšį bei perduodavo karinius duomenis.
Šiuo metu Rusija naudojasi keturiais senaisiais „Meridianais“, kurių masė – 2,1 tonos. Jie orbitoje gali išbūti iki 7 metų. Rusijos inžinieriai jau nebe pirmą kartą suklysta, apskaičiuodami kosminių objektų masę ar gabaritus.
2015 m. spalį paaiškėjo, kad dėl projektuotojų klaidos Amūro srities kosmodrome „Vostočnyj“ pastatyta per maža raketų bandymų stotis. Todėl joje netilpo raketa-nešėja „Sojuz-2.1а“, atvežta testavimui.