Naujausias saugumo sprendimų kūrėjos ESET tyrimas atskleidžia, kad kiekvienais metais Jungtinės Karalystės drabužių valyklose kartu su nešvariais rūbais paliekama per 22 tūkstančiai USB laikmenų bei kitų neįprastų daiktų, pavyzdžiui, negyvų žiurkių. Tik pusė paliktų įrenginių grąžinami savininkams.
Apklausus cheminio valymo valyklas paaiškėjo, kad per metus jų darbuotojai valomuose rūbuose atranda 22 266 USB laikmenas ir 973 mobiliuosius telefonus. 53 proc. šių radinių grąžinami savininkams, o 45 proc. pradingsta amžiams. Pastarasis faktas kelia susirūpinimą saugumo ekspertams.
„Praktiškai kasdien girdime istorijas apie svarbios informacijos praradimus ir dėl to patiriamus nepatogumus, o dažniausiai net nuostolius, todėl šio tyrimo rezultatai stulbina – kodėl tiek daug USB laikmenų yra atsainiai paliekamos rūbų kišenėse. Tačiau tai, kad atgauti savo įrenginį yra praktiškai neįmanoma, šokiruoja dar labiau. Dauguma prarastų įrenginių greičiausiai atsidurs šiukšlių dėžėje, o tolimesnis jų likimas sunkiai prognozuojamas“, – komentuoja „Baltimax“ saugumo ekspertas Deividas Švėgžda.
Pasak eksperto, asmeniniai duomenys yra itin vertinami taip vadinamajame juodajame tinkle, kur nelegaliai dalinamasi failais, ir kibernetiniai nusikaltėliai stengiasi išpešti kiek įmanoma daugiau naudos iš bet kokių į jų rankas patekusių duomenų. Neatmetama tikimybė, kad valyklose paliekamos USB laikmenos talpina ne tik asmeninę, bet ir verslo informaciją.
„Paprastos USB laikmenos neturi numatytos apsaugos, todėl bet kas gali atsidaryti jose patalpintus failus. Žinoma, yra įvairių programėlių, šifruojančių laikmenoje saugomus failus, kad jų nebūtų galima peržiūrėti, tačiau to imasi tik pažengę vartotojai ar didelės verslo organizacijos. Jei bent dalis iš pamestų laikmenų, kaip matome šiame tyrime, patenka kibernetiniams nusikaltėliams į rankas, tai kelia potencialią riziką ne tik Jungtinės Karalystės, bet ir kitų šalių verslo įmonėms“, – sako D. Švėgžda. ESET tyrimo metu nustatyta, kad valyklų darbuotojai drabužių kišenėse randa neįtikėtinų daiktų. Tarp jų buvo negyva žiurkė, daug „Viagra“ tablečių, prezervatyvų, 16 tūkstančių svarų sterlingų grynais, dantų protezai ar net porcija lazanijos su bulvytėmis.
Tyrimo metodologija: apklausus 500 drabužių valyklų Jungtinėje Karalystėje buvo nustatyta, kad kiekviena tokias paslaugas teikianti įmonė kasmet drabužių kišenėse vidutiniškai randa po 4 USB laikmenas. Turint omenyje, kad šalyje yra 5 839 drabužių valyklos, ESET ekspertai ekstrapoliavo galutinį rezultatą, atsižvelgdami į savo tyrimo duomenis.