Interneto svetainėje www.teismai.lt pradeda veikti bylų skirstymo protokolų paieškos sistema, kurioje visuomenė nuo šiol galės sužinoti, kokiam teisėjui yra paskirta nagrinėti jų byla, susipažinti su bylų skyrimo tvarka.
„Tai dar vienas įrankis, prisidedantis prie teismų veiklos viešumo ir skaidrumo didinimo, leidžiantis visuomenei aiškiau suprasti, kaip teisėjams paskirstomos bylos. Bylos šalims ir visiems, kas domisi konkrečia byla, nebereikės kreiptis į teismą, norint sužinoti, kuriam teisėjui automatiniu būdu paskirta nagrinėti byla. Bylų skirstymo protokolų paieškos sistemoje galima susipažinti su automatinio paskirstymo protokolu, kuriame matyti, kaip ir kodėl konkreti bylą paskirta teisėjui – atsižvelgiant į jo darbo krūvį, specializaciją ir kitus kriterijus, kuriuos vertina pati bylų skirstymo sistema“, – apie naujo įrankio privalumus pasakoja Teisėjų tarybos pirmininkas Egidijus Laužikas.
Paiešką bylų skirstymo protokolų paieškos sistemoje svetainės www.teismai.lt lankytojai gali atlikti pagal bylos tipą, bylos numerį, bylos paskyrimo laikotarpį, teisėjo vardą ir pavardę.
Bylos skirstymo protokole pateikiama informacija apie teisėjų specializaciją, užimtumą, skirstomų bylų eilės sudarymo sąlygas ir kitus teisės aktuose numatytus kriterijus, kuriuos sistemai automatiniu būdu įvertinus byla buvo paskirta.
Paieškos sistemoje protokolai automatiškai viešai skelbiami ne vėliau kaip kitą dieną po jų suformavimo LITEKO Bylų skirstymo modulyje. Sistemoje pateikiami protokolai suformuoti nuo 2016 m. sausio 1 d.
Visiškai bylų skirstymo rankiniu būdų teismai atsisakė 2013 m. – nuo to laiko visos bylos teismuose skirstomos automatiškai. Į teismą patekusi byla perduodama į bylų skirstymo modulį, kuris, automatiniu būdu įvertinęs nustatytus kriterijus, suformuoja teisėjų, galinčių nagrinėti bylą, eilę ir byla paskiriama šios eilės pradžioje esančiam teisėjui.
Bylų skirstymo protokolų paieškos sistema įdiegta įgyvendinant Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2011–2014 metų programos priemonę, skirtą pašalinti prielaidas neteisėtam poveikiui procesui ir priimamiems sprendimams.