Per šį pavasarį, akcinė bendrovė „VST“, ant specialiai sumontuotų stovų Vakarų Lietuvos teritorijoje pakėlė beveik 200 gandralizdžių. Nuo praėjusio rudens bendrovė savo pajėgomis iš viso pakėlė jau beveik 400 gandralizdžių. Vos sugrįžę gandrai, greitai priprato prie naujųjų namų ir lizduose jau šiemet atsivedė jauniklius. Ir šį rudenį, toliau bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija bei Ekologijos institutu, ieškoma patikimiausio būdo gandralizdžiams saugoti.
Pasak bendrovės „VST“ Elektros tinklo tarnybos direktoriaus pavaduotojo Romualdo Rabikio, bendrovė ir šį rudenį sieks, kad gandralizdžiai nekeltų pavojaus nei gyventojams, nei patiems sparnuočiams.
„Laimei, šiais metais dar nepasitaikė nelaimingų atvejų, kai dėl gandralizdžių nukenčia žmonės ar gyvuliai, tačiau savo praktikoje jau esame turėję įvykių, kai dėl masyvių gandralizdžių trūko elektros laidai ir įtampa užmušė arklį“- sako bendrovės „VST“ atstovas.
Keldami pavojų gyvybei, ant elektros stulpų susukti gandralizdžiai nuolat gadina elektros tinklą. Jau eilę metų gandralizdžiai kelia rūpestį ne tik elektros tiekimo bendrovėms, bet ir aplinkosaugininkams bei gyventojams. Lizdo šakomis sujungus laidus, dalis srovės nuteka į žemę, o taip ne tik patiriami energijos nuostoliai, bet ir kiekvienais metais lizdams didėjant, gadinama elektros įranga. Taip dažniau genda ir trūkinėja laidai, gyventojams gali sutrikti elektros energijos tiekimas.
„Vakarų Lietuvos teritorijoje, šiuo metu yra beveik trys tūkstančiai gandralizdžių, kurie susukti ant elektros stulpų ir jų nuolat daugėja. Mes savo lėšomis vykdome gandrų namų gelbėjimo akciją ir siekiame užtikrinti kokybišką elektros energijos tiekimą, todėl kai tik sulaukiame kada gandrai palieka savo lizdus, rūpinamės, kad pavojingiausiose vietose jie būtų pakeisti specialiai pritaikytais saugesniais stovais,“ – sako R. Rabikis.
Specialiai sukurti stovai yra viena iš galimybių paukščių saugumui užtikrinti ir nekenkti elektros tinklui. Vilniaus universiteto Ekologijos instituto direktoriaus pavaduotojas mokslui ir mokslo tyrimų plėtrai dr. Mindaugas Dagys teigia, kad jau įpusėjo naujo gandralizdžių saugojimo metodo paieškos darbai.
„Vakarų Lietuvoje baltųjų gandrų populiacija yra didžiausia, todėl bendrovės vykdoma akcija svarbi visais požiūriais. Šiuo metu ieškome ir tiriame, kokiu būdu gandrų namų gelbėjimas būtų dar efektyvesnis. Jau surinkta visa reikalinga metodinė medžiaga, tikimės, kad neužilgo bus padarytos išvados ir bendradarbiavimas su „VST“ duos dar didesnę naudą mūsų aplinkosaugai“, - sako Vilniaus universiteto Ekologijos instituto direktoriaus pavaduotojas mokslui ir mokslo tyrimų plėtrai dr. Mindaugas Dagys.
Energetikų jau keletą metų iš eilės inicijuojamą gandrų namų gelbėjimo akciją palankiai vertina ir Aplinkos ministerija. Šiais metais Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga bendrovei įteiktas prizas už aplinkos saugojimą.
Akcinė bendrovė „VST“ skirsto ir tiekia elektros energiją daugiau nei 673 tūkst. klientų Vakarų Lietuvoje. Tiekiamos energijos kokybei bei patikimumui, eksploatuojamiems skirstomiesiems tinklams prižiūrėti skiriamos pagrindinės bendrovės investicijos.