Ketvirtą sezoną pradedantis projektas „Mes rūšiuojam“ ne tik plečia atliekų surinkimo tinklą, bet ir prisideda kuriant išmaniąją priemonę, kuri padės gyventojams parastai sužinoti, kur ir kokias atliekas galima priduoti. Taip pat steigiama „Mes rūšiuojam“ Akademija, kuri mokys gyventojus naudotis esamu atliekų surinkimo tinklu ir skatins gamtosaugos idėjas.
Naujas projekto sezonas rugsėjo 30 dieną šventiškai pradėtas projekto partnerių apdovanojimu bei 2015–2016 metų sezono naujienų pristatymu. Nuolat aplinkai ir sveikai gyvensenai daug dėmesio skyrę projekto organizatoriai Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) bei Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA) šį sezoną ir toliau skatina rūšiavimą mokyklose, darželiuose ir universitetuose. Čia bus ne tik renkamos elektronikos, buitinės technikos ir baterijų atliekos, bet ir organizuojamas konkursas, kurio laimėtojai bus apdovanoti vertingais prizais. Numatoma toliau tęsti bendrą veiklą su Sostinės krepšinio mokykla, kurios auklėtiniai skatinami rūšiuoti atliekas.
Šiais metais taip pat siekiama išplėsti atliekų tvarkytojų ir surinkėjų tinklą. GIA kreipėsi į atliekų tvarkytojus (automobilių ardytojus, komunalinių atliekų tvarkymo įmones) bei kitas neabejingas aplinkai įmones visoje Lietuvoje, įsipareigodama organizuoti ir finansuoti atliekų surinkimą ir iš partnerių supirkti surinktas elektronikos, buitinės technikos atliekas. Taip siekiama dar labiau išplėsti elektronikos atliekų surinkimo tinklą ir sumažinti į aplinką patenkančios elektronikos atliekų kiekį.
Bendradarbiaudamos su visomis Lietuvos savivaldybėmis, GIA bei EGIO taip toliau didina buityje susidarančių elektronikos, buitinės technikos, baterijų bei kitų atliekų surinkimą. Jau dabar prie „Mes rūšiuojam“ yra prisijungę beveik 800 įvairių įmonių ir organizacijų, taip pat apie 530 automobilių servisų. Gyventojų patogumui ketinama specialias „Mes rūšiuojam“ elektronikos ir baterijų surinkimo talpas pastatyti įvairiuose prekybos centruose ir kitose viešose vietose.
Plečiant tinklą, taip pat numatoma gyventojus mokyti tinkamai naudotis tinklo galimybėmis. Ir toliau savo veiklą vykdo daugiau kaip 700 „Mes rūšiuojam“ ambasadorių, kurie savo bendruomenes skatina atsikratyti pasenusia buitine technika ir elektronika ir už tai gauti prizų. Siekiama, kad šį sezoną ambasadorių ir atliekas rūšiuojančių bendruomenių skaičius pasiektų 1000.
Tam, kad žmonės turėtų kuo daugiau žinių apie atliekų rūšiavimą bei stengtųsi rūšiuoti, bus organizuojama „Mes rūšiuojam Akademija“, kuri plės žinias apie atliekas, jų surinkimą ir perdirbimą visoje Lietuvoje. Taip pat ruošiama tiek kompiuteriams, tiek mobiliems telefonams pritaikyta išmanioji priemonė, kuri padės žmonėms paprastai sužinoti, kur ir kokias atliekas Lietuvoje jie gali priduoti.
„Siekiame, kad Lietuva kuo geriau įgyvendintų ES keliamus labai aukštus reikalavimus atliekų tvarkymui, todėl turime pasitempti ir į savo tinklą įtraukti kuo daugiau iniciatyvių, energingų žmonių, kurie galėtų rodyti pavyzdį ir tapti tikromis gerų įpročių formuotojais savo bendruomenėse, įmonėse, įstaigose“, – sako GIA vadovas Alfredas Skinulis.
Projektas „Mes rūšiuojam“ kasmet suskirstomas į dvi atskiras akcijas – viena jų prasideda rugsėjį ir tęsiasi iki sausio, kita prasideda kovą ir baigiasi prieš mokslo metų pabaigą. Akcijų metu vaikai sutartu laiku į sutartas vietas prie mokyklų atgabena seną, nenaudojamą elektroniką, senas baterijas. Tose vietose atliekos yra sveriamos ir surašomos. Gali būti pristatoma tiek smulkios atliekos (pvz., plaukų džiovintuvas, mikrobangų krosnelė, virtuvės kombainas ar pan.), tiek stambios atliekos – televizoriai, kompiuteriai, šaldytuvai ir t. t. Tokia pat sistema veikia ir projektas įmonėse, įstaigose, organizacijose. „Mes rūšiuojam“ ambasadoriai, pradėję veiklą šią vasarą, atliekų surinkimą ir išvežimą turi galimybę organizuoti visus metus.
Elektronikos atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes patekę į sąvartynus tos atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali pridaryti žalos gamtai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos.