Vyriausybė ir Europos kosmoso agentūra (EKA) sudarė Lietuvos Europos bendradarbiaujančios valstybės (EBV) plano chartiją, kuria Lietuvos įmonėms ir mokslininkams sudaromos sąlygos įgyvendinti aukšto lygio mokslo ir technologijų projektus pagal EKA programas. Šiame susitarime taip pat apibrėžtas Lietuvos finansinis įnašas, kurio didžioji dalis pagal geografinės grąžos principą bus skirta atrinktiems Lietuvos projektams įgyvendinti.
„Dalyvavimas Europos kosmoso agentūros programose padės iš esmės išspręsti mokslinės kompetencijos ir tarptautiškumo didinimo bei spartesnio mokslo rezultatų pritaikymo rinkos poreikiams problemas. Įgyvendinusi susitarimą, t. y. sėkmingai išlaikiusi bandomojo 5 metų laikotarpio egzaminą, Lietuva galės tapti tikrąją EKA nare, o tai išplės Lietuvos galimybes kurti aukštųjų technologijų produktus ir juos sėkmingai komercializuoti. Bendradarbiavimas su EKA ir narystė šioje organizacijoje paskatins realų mokslo rezultatų panaudojimą bei mokslo ir verslo bendradarbiavimą, o sukurtos kosmoso technologijos greitai sugrįš atgal į Žemę pažangių gaminių ir kasdienių paslaugų pavidalu“, – teigia ūkio ministras Evaldas Gustas.
Lietuva, dalyvaudama EKA veikloje, skatina kosmoso sektoriaus plėtrą šalyje, siekia padidinti Lietuvos ūkio inovacinį potencialą ir plėtoti kosmoso technologijomis ir duomenimis iš kosmoso grindžiamų paslaugų viešajam sektoriui ir piliečiams teikimą. Įsitraukimas į EKA veiklą Lietuvos mokslo ir verslo subjektams reiškia galimybę dalyvauti pripažintame aukščiausio lygio tarptautiniame mokslo, technologijų ir inovacijų tinkle.
Pažymėtina, kad iki 80–90 proc. įmokos, kuri bus mokama kasmet ir sieks apie 1,3 mln. eurų, bus naudojama Lietuvos verslo ir mokslo subjektų projektams įgyvendinti pagal EKA periodiškai, kas 1–2 metus, skelbiamus kvietimus Lietuvos atstovams teikti paraiškas dėl projektų, kurie atitinka EKA vykdomų programų tematiką. Paraiškas dėl projektų galima teikti tokiose srityse kaip astrofizika, mikroelektronika, robotika, medžiagotyra, mechatronika, informacinės technologijos, geoinformatika ir kt. Taigi Lietuvos investicijos į kosmoso veiklą sėkmingai grįš atgal į Lietuvą.
Pirmąjį kvietimą, pasirašius Europos bendradarbiaujančios valstybės susitarimą, EKA paskelbė 2014 m. spalį, tuomet buvo pateikta 16 paraiškų ir atrinkti 7 projektai, kurie bus pradėti įgyvendinti dar šiais metais. Antrąjį kvietimą EKA preliminariai planuoja paskelbti 2016 m. balandžio mėnesį.