Atsižvelgiant į tarptautinės darbo rinkos dinamiką bei didėjantį jaunų žmonių mobilumą, rugsėjo 21–25 d. Kauno technologijos universitete (KTU) rengiama užsienio universitetų administracijos „Erasmus+“ mainų savaitė „Globalios studijos ir karjera: iššūkiai karjeros konsultavimui Europos universitetuose“ („Global Studies and Careers: Challenges For Career Guidance at Europpean Universities“). Universitetų administracijos atstovai iš 8 Europos šalių svarstys studentų tarptautinės karjeros galimybes ir barjerus, universitetams pritraukiant vis daugiau užsieniečių ne tik iš Europos Sąjungos (ES), bet ir kitų pasaulio šalių. Bus aptarta geroji patirtis teikiant karjeros konsultacijas užsienio studentams ir bendradarbiaujant su verslo sektoriumi.
KTU mainų savaitės „Globalios studijos ir karjera: iššūkiai karjeros konsultavimui Europos universitetuose“ užsienio svečiai rugsėjo 24 d. dalyvaus tarptautiniame verslo ir universiteto tematiniame forume „Talentų ugdymas inovacijomis grįstai ekonomikai“ („Developing Talents for Innovation-based Economies”) Kauno sesijoje.
Pasak KTU Karjeros centro specialistų, universitetų tarptautiškumo didėjimas yra globalios visuomenės realijas atliepianti aukštojo mokslo organizacijų strategija ir politika. Šiuolaikinės aukštojo mokslo įstaigos aktyviai stengiasi įtraukti į savo gretas tiek tarptautinius studentus, tiek užsienio akademinį personalą. Taip sukuriama patrauklesnė studijų aplinka, išnaudojami užsienio kalbų privalumai didinant dėstymo ir turinio turtingumą, o žinių kokybę paįvairinant tarptautiniu kontekstu.
Tarptautiškumas atneša ir ekonominę naudą.
Lietuvos universitetai ypač pastaraisiais trejais metais sparčiai didino užsienio studentų ir dėstytojų skaičių. Kauno technologijos universitete (KTU) užsienio absolventų skaičius augo dvigubai, panašiomis apimtimis padaugėjo ir užsienio studijų mainų studentų, atvykstančių vienam studijų semestrui.
„Tačiau, didėjantis užsienio studentų skaičius reiškia ir tam tikrus iššūkius universitetams. Visų pirma, kalbos barjero nugalėjimas, dvikalbystės skatinimas, anglų kalba komunikuojant visą studentams aktualią informaciją, o taip pat šia kalba vykdant kokybiškas studijas ir teikiant papildomas paslaugas studentams. Kitas iššūkis – kultūrinių skirtumų įveikimas, tolerancijos skatinimas ir pagalba tiek užsienio, tiek lietuvių studentams tarpkultūrinio bendradarbiavimo kompetencijų įgijime“, – sako KTU Karjeros centro vadovė Jolanta Kavalė.
Nuolat užsienio studentams teikiamų karjeros konsultacijų metu atsiskleidžia studentų karjeros aspiracijos, jų įgyjamos kompetencijos ir asmeninės savybės. Dažnai užsienio studentai sprendžia dilemą dėl tolimesnio karjeros kelio. Baigus studijas KTU, kone kiekvieno užsienio studento svajonė toliau judėti į Vakarus arba įsitvirtinti Lietuvoje. Beveik nėra tokių, kurie norėtų grįžti į savo gimtąją šalį. Tuo tarpu tarp lietuvių studentų pasiskirstymas yra beveik vienodas tarp tų, kurie nori atverti sau pasaulinės karjeros duris, aktyviai ieško tarptautinių stažuočių ar darbo užsienyje galimybių ir tų, kurie atsisako žvelgti plačiau ir galvoja tik apie karjeros perspektyvas Lietuvoje, arba dar lokaliau – savo gimtajame mieste. Todėl nemažą dalį lietuvaičių tenka raginti ir akcentuoti, kad versle labai vertinama tarpkultūrinio bendradarbiavimo patirtis, gebėjimas puikai bendrauti užsienio kalba. Šiandieniniame pasaulyje dauguma technologinių išradimų, mokslo straipsnių atsiranda dirbant daugiakultūrinėse komandose. Norint įsitvirtinti pasaulinėse rinkose, būtina puikiai suvokti kitos šalies vartojo mentalitetą, kultūrą. Ypač svarbu gebėti puikiai komunikuoti su partneriais ar klientais iš kitų šalių.