Lygiai prieš 50 metų, trečiadienį, kosminės agentūros NASA astronautas Edas White‘as žengė pirmuosius žingsnius iš savo kosminės kapsulės į kosmosą.
20 minučių trukusi ekskursija tapo istoriniu momentu, kadangi tai pažymėjo naują žingsnį JAV aeronautikos srityje.
1965-ųjų birželio 3-ioji E. White‘ui tapo tikra palaima, nes tai buvo pirmoji jo kosminė patirtis. Pats astronautas pasivaikščiojimo metu teigė, kad „tai yra geriausia jo patirtis gyvenime“.
Tiesa, E. White‘as galėjo džiaugtis, kadangi jis į kosminę misiją skrido kartu su kitu astronautu Jamesu McDivittu, kuris tuo metu, kol vyko kosminis pasivaikščiojimas, privalėjo likti kosminėje kapsulėje ir sekti E. White‘o veiksmus bei būseną, todėl negalėjo pats išeiti į kosmosą.
Po šio E. White‘o istorinio momento, kuris vainikavo ilgą NASA triūsą, vėliau Amerikos kosmoso agentūra aktyviai tęsė savo veiklą ir tobulino programą, išsiųsdama vis daugiau vyrų bei moterų į kosmosą. Iš viso NASA astronautai atliko daugiau nei 260 kosminių pasivaikščiojimų, įskaitant ir žmonių išlaipinimą Mėnulyje.
Tačiau NASA nebuvo pirmoji kosmoso agentūra, kuri nuskraidino žmones į kosmosą ar netgi leido astronautams išlipti iš kosminio erdvėlaivio. Sovietų eros kosmonautas Aleksejus Leonovas atliko patį pirmą kosminį pasivaikščiojimą žmonijos istorijoje, tai įvyko 1965-ųjų kovo 18 dieną.
Kaip teigė Robertas Pearlmanas, kosmoso istorijos internetinio tinklalapio „collectSPACE“ redaktorius, tiek be E. White‘o, tiek ir rusų kosmonauto A. Leonovo šiandien tikriausiai negalėtume įsivaizduoti visos kosminės platformos, kurią sugebėjo išvystyti pasaulio mokslininkai.
NASA kosmoso agentūrai E. White‘o odisėja tapo atsispyrimu tolimesnėms misijoms, kadangi buvo gauta neįtikėtinai vertingos informacijos, kuri leido tobulinti technologijas (erdvėlaivius, kosmines kapsules, skafandrus ir kt.), leidžiančias šiandien astronautams laisvai jaustis kosmoso erdvėje (kad ir remontuojant „Hubble“ teleskopą).
Taip pat realus pasivaikščiojimas po kosmosą leido suvokti, kad toks elementarus dalykas kaip pasivaikščiojimas ar paplaukiojimas vandenyje yra pati geriausia praktika, leidžianti perteikti visus astronautų pojūčius ir tobulinti jų gebėjimus, kurie bus itin vertingi atsidūrus tikroje kosmoso erdvėje.