Jau pusantrų metų kinų superkompiuteriui „Tianhe-2“ pavyksta išsaugoti lyderio pozicijas galingiausių pasaulyje sistemų TOP500, tačiau norint judėti į priekį, reikia modernizacijos.
Dabar „Tianhe-2“ pavyksta pasiekti kiek daugiau nei 33 PFLOPs produktyvumo lygį, tačiau JAV jau pavedė kompanijai „Intel“ sukurti superkompiuterį „Aurora“, kurio maksimali sparta siektų 180 PFLOPs, o be mokslinių bei civilinių skaičiavimų atliks ir karines užduotis.
Ir jeigu kalbama apie nacionalinį saugumą, visos priemonės tinkamos. Agentūra BBC praneša, kad JAV vyriausybė uždraudė eksportuoti 80 tūkst. „Intel Xeon“ procesorių, kurie buvo skirti „Tianhe-2“ modernizavimui.
Atsisakymas buvo motyvuotas tuo, jog minėta kinų sistema gali būti naudojama skaičiavimams, kurie gali būti panaudoti atominio ginklo sukūrimui.
Reikia pažymėti, kad po modernizacijos kinų superkompiuteris galėtų pasiekti 110 PFLOPs spartą. Tačiau dabar ne tik teks trypčioti vietoje, tačiau nebus galima kovoti su „Aurora“ ir jos 180 PFLOPs skaičiavimų galia.
„Intel“ atstovai be didesnių emocijų pareiškė, kad paklus JAV Vyriausybės sprendimui. Savo ruožtu, Kinijai dabar teks ieškoti, kuo pakeisti reikiamus komponentus arba kaip juos gauti aplinkiniais keliais.