Šį savaitgalį kompanija „Microsoft“ šventė gimtadienį – programinės įrangos gigantui sukako 40 metų.
„Microsoft“ buvo įkurta 1975 m. balandžio 4 d. Bilo Geitso ir Polo Aleno. Tuomet kompanija kūrė programinę įrangą „Altair“, vėliau – IBM kompiuteriams. B. Geitso teigimu, tuomet buvo iškeltas iš tikrųjų ambicingas tikslas – asmeninis kompiuteris turėtų būti kiekvieno iš mūsų namuose.
Pavadinimą sugalvojo Polas Alenas, sujungęs pirmąsias žodžių „microprocessor“ ir „software“ dalis. Praėjusio amžiaus 9 dešimtmetyje „Microsoft“ tapo viena didžiausių IT pasaulio kompanijų, ir šio statuso nepraranda iki pat šių dienų.
1986 m. „Microsoft“ pirmą kartą viešai išplatino savo akcijas biržoje; trims pagrindiniams jos akcininkams tai leido tapti milijardieriais, o dar 12 tūkst. žmonių – milijonieriams.
Šiuo metu kompanijoje darbuojasi apie 125 tūkst. žmonių; „Microsoft“ rinkos vertė nusileidžia tik „Apple“ ir „Exxon Mobile“, ir šiek tiek lenkia „Google“. Kasmetinis pajamų lygis siekia apie 80 mlrd. dolerių – beveik du kartus didesnis, nei Lietuvos BVP.
Per paskutinį dešimtmetį „Microsoft“ teko susidurti su naujų laikų iššūkiais, kai sparčiai ėmė populiarėti mobilūs įrenginiais, į antrą planą nustūmę asmeninius kompiuterius, tuo tarpu tradiciškai į įrenginius diegiamas programas ėmė keisti „debesų“ tarnybos.
Kompanijos Microsoft įkūrėjai Polas Alenas (kairėje) ir Bilas Geitsas
„Microsoft“ ne iš karto „įšoko į mobilios eros traukinį“, todėl jai dabar tenka vytis savo pagrindinius konkurentus „Apple“ ir „Google“.
Tiesa, „Windows“ vis dar įdiegta į daugiau nei 90 % visų pasaulyje naudojamų asmeninių kompiuterių, „MS Office“ yra lyderis biuro programų paketų rinkoje; iš kitų populiarių prekinių ženklų galima paminėti „Xbox“, „Skype“, „Cortana“, „Windows Server“, „Bing“, „Windows Phone“, „OneDrive“ ir kt.