Jeigu kada nors teko matyti dėl itin didelio sukimo greičio išsitaškantį kompaktinį diską, tikriausiai pastebėjote, kad disko fragmentai išsitaško į visas puses. Bet iki šiol niekas pasaulyje neregėjo, kaip būtent šis procesas vyksta. Nes tai nebuvo nufilmuota itin didelio greičio kamera.
Šią žinių spragą užpildė didelio greičio filmavimo ekspertai „Slo Mo Guys“, turintys savo kanalą vaizdo įrašų svetainėje „Youtube“. Jie kompaktinį diską pritvirtino prie dulkių siurblio varikliuko ir įsuko jį iki disko patvarumo ribos – maždaug 23 000 apsisukimų per minutę.
Priartėjus prie disko patvarumo ribos jis pradėdavo smarkiai vibruoti. Filmuojant didelio greičio kamera šios vibracijos atrodė tarsi disko paviršiaus bangavimas, kuomet bangos (besisukančios disko sukimosi kryptimi) smarkiai atsilieka nuo paties disko sukimosi greičio. O tuomet pokšt – ir į visas puses pažyra šukės.
Filmuojant 170 000 kadrų per sekundę greičiu puikiai matosi, kaip šios šukės susidaro: skilimas prasideda nuo vieno disko krašto, šakojasi tarsi medis, pasidalina dviem kryptimis į kairę ir į dešinę nuo disko centro, o jį aplenkus skaldymosi „medžio šakos“ vėl susijungia.
Nuo skilimo pradžios iki visiško suirimo diskas nespėja pasisukti net 90 laipsnių kampu. O tai reiškia, kad visas procesas nuo pirmojo įtrūkimo iki trūkinėjimų pabaigos įvyksta vos per 0,0006 sekundės. Žmogaus akies mirksnis, kaip nurodoma Harvardo universiteto biologinių rodiklių duomenų bazėje, trunka 0,1–0,4 sekundės. Kitaip tariant, per vieną akimirksnį diskas galėtų spėti suirti nuo 167 iki 667 kartų...