Trys Lietuvos seniūnijos įgyvendino Europos Sąjungos (ES) direktyvą – jos surinko daugiau kaip po 4 kg elektronikos bei baterijų atliekų skaičiuojant vienam gyventojui. Šią normą pasiekė ir viršijo Jūžintų (Rokiškio rajono savivaldybė), Gaižaičių (Joniškio rajono savivaldybė) bei Kamajų (Rokiškio rajono savivaldybė) seniūnijos. ES direktyva įpareigoja vienam gyventojui surinkti ne mažiau kaip 4 kg elektronikos atliekų per metus.
Šios trys ir dar 429 Lietuvos seniūnijos nuo pavasario dalyvavo projekte „Sidabrinės gervės Naktys 2014. Mes rūšiuojam“, kurio metu buvo mažinama regionų atskirtis skleidžiant lietuvišką kultūrą bei tobulinant rūšiavimo įpročius. Seniūnijos tarpusavyje varžėsi dėl vertingo prizo – vaikų žaidimo aikštelės, kurią įsteigė bendrovė „Ksil pasaulis“. Šis pagrindinis 15 tūkst. litų vertės prizas atiteko Jūžintų seniūnijai. Dar keturioms geriausiai pasirodžiusioms seniūnijoms, – Gaižaičių, Kamajų, Parovėjos ir Pušaloto, – bus įteikti 1000, 700, 500 ir 300 litų vertės kuponai, už kuriuos bus galima gauti įvairių prizų.
„Projekto metu matėme, kaip aktyviai tarpusavyje varžėsi seniūnijos, todėl buvo nuspręsta, jog be numatyto pagrindinio prizo, – vaikų žaidimo aikštelės, – dar įsteigėme papildomus prizus toms seniūnijoms, kurios buvo taip arti laimėjimo, bet šiemet joms nepasisekė“, – sakė projektą „Mes rūšiuojam“ organizuojančios Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos (GIA) vadovas Alfredas Skinulis. Iš viso projekto metu gyventojams buvo išdalinta apie 50 tūkts.litų.
Jis pasidžiaugė, kad vien per vasarą vykusį bendrą GIA ir Lietuvių kino akademijos projektą visoje Lietuvoje buvo surinkta daugiau kaip 250 tonų elektronikos ir baterijų atliekų, o tai reiškia, kad vis daugiau žmonių pasiekia aplinkosaugos idėjos. Kitais metais projektą ketinama dar patobulinti, kad jis motyvuotų rūšiuoti dar daugiau žmonių. Lietuvių kino akademijos direktorė Lina Buzelytė ne vienerius metus organizuoja vasaros kino festivalį, kuriame po atviru dangumi demonstruojami lietuviški kino filmai pačiam įvairiausiam skoniui. Šiemet, jėgas suvienijus dviems projektams, gerokai išsiplėtė projekto geografija.
„Galima pasidžiaugti, kad vis daugiau žmonių turi galimybę pamatyti naujausius lietuviškus filmus. Lankantis skirtinguose Lietuvos kampeliuose teko sutikti nemažai kino mylėtojų, kuriems mūsų rodomi filmai buvo galimybė prisiliesti prie šiandieninės lietuviškos kultūros “, – sakė L.Buzelytė. Kaip žinoma, elektronikos atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes patekę į sąvartynus tos atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali pridaryti žalos gamtai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos.