Daugiau nei prieš tris dešimtmečius 1983 m. buvo oficialiai patvirtinta, kad šviesos greitis yra 299 792 458 m/s. Minint šią datą, spalio 21 d., antradienį, Lietuvoje ir pasaulyje pirmą kartą švenčiama Fotonikos diena.
Pasak mokslininkų, fotonika yra manipuliacijų šviesa mokslas, atnešęs žmonijai tokius išradimus kaip LED lemputės, saulės baterijos, optiniai jutikliai, lazeriai, šiuolaikiniai ekranai ir gausybė kitų. Tikimasi, kad iniciatyva švęsti fotonikos dieną padės visuomenei geriau susipažinti su naujausiais šio mokslo išradimais, suvokti jų įtaką šiuolaikiniam gyvenimui, įvairioms veiklos sritims.
„Mokslininkai vis dažniau kalba, kad prasidėjo fotonikos era, jog XXI amžius taps fotonikos amžiumi. Tačiau tik vienas kitas ne specialistas girdėjo apie šį mokslą. Visuotinis sutarimas švęsti Fotonikos dieną yra mūsų darbo įvertinimas ir paskata jį tęsti. Tai vienas iš įrankių populiarinti fotonikos pasiekimus ir su jais supažindinti kiekvieną besidomintį. Ypač džiaugiuosi, kad Fotonikos dieną švęsime kartu su visu pasauliu“, – sakė Petras Balkevičius, Lietuvos lazerių asociacijos vykdantysis direktorius.
Fotonikos dienai paminėti skirti renginiai vyks spalio 21 d. Vilniaus universiteto Fizikos fakultete 13 val. (Sulėtekio al. 9, III rūmai) ir 16 val. Fizinių ir technologijos mokslų centre (FTMC, Savanorių pr. pr. 231). Jie atviri visiems besidomintiems. Jų metu bus galima patirti, kaip šviesa ir manipuliavimas ja pakeitė mūsų gyvenimą.
Pirmiausia Fotonikos diena bus minima Vilniaus universiteto Fizikos fakultete. Patirtimi dalinsis Lietuvos lazerių bei fotoelektros klasterių, lazerinių bei optinių technologijų įmonių atstovai. Jie pristatys gaminamus produktus, supažindins su kuriamomis naujovėmis. Bus galima užsiregistruoti į specialias ekskursijas, kurių dalyviai pamatys, kaip gimsta lazerių technologijos. „Lazeriai yra fotonikos prietaisų sunkiasvoriai. Jie kantriai darbuojasi visur: pjausto ir suvirina skardas automobilių kėbulams, formuoja vaizdą lazeriniuose spausdintuvuose, taiso regėjimo ydas, nuskaito prekių brūkšninį kodą parduotuvėse, padeda policininkams sugauti greitį viršijančius pažeidėjus, perskaito informaciją iš CD ir DVD diskų. Be jų šiuolaikinis gyvenimas neįmanomas“, – įsitikinęs P. Balkevičius.
Į ekskursiją po Lazerinių Technologijų skyriaus laboratorijas vilniečius kviečia Fizinių ir Technologijos mokslų centras (FTMC). Antradienio popietę čia bus kalbama apie nanofotoniką, Lietuvoje kuriamus lazerius, jų pritaikymą įvairiose visuomenės gyvenimo srityse. Studentams bus skaitomos paskaitos apie mokslines veiklas, galimybes dirbti šiame centre.
Fotonikos dienai skirtus renginius vainikuos įspūdingas lazerių efektų šou Fizinių ir technologijos mokslų centro kieme 18.30 val. ir VU prof. A. Žukausko paskaita apie šių metų fizikos Nobelio premijos laureatus. Jų atradimas įvardijamas kaip milžiniškas šuolis šviesos diodų (LED) gamyboje. Paskaita vyks 20 val. sostinės bare „Būsi trečias“.