JAV kosminės agentūros NASA programa, skirta Žemei pavojingų asteroidų aptikimui ir planetos apsaugojimui nuo susidūrimų su jais, yra beviltiška ir smarkiai atsilieka nuo reikalavimų, pirmadienį paviešintas programos audito išvadas skelbia „Physorg.com“.
„Iš metinio 40 mln. JAV dolerių tik 1 mln. skiriamas asteroido atrėmimo strategijai ar teritorijų, kurioms gresia smūgis, evakuacijai“, – pabrėžė NASA inspektorius, generolas Paulas Martinas.
2005 m. JAV Kongresas įgaliojo NASA parengti Žemei grėsmingų objektų (Near Earth Objects, NEO) sekimo programą, kuri fiksuotų didesnius nei 140 metrų skersmens kosminius akmenis, įvertintų jų keliamą grėsmę planetai ir iki 2020 m. sukatalogizuotų 90 proc. tokių objektų.
„Nors vykdant programą nuo 1998 m. buvo atrasta ir katalogizuota daugiau kaip 11 tūkst. NEO, NASA vertinimu, programa identifikavo tik apie 10 proc. visų 140 metrų skersmens ir didesnių asteroidų. Tai reiškia, kad iki 2020 m. termino suregistruoti 90 proc. tokių asteroidų nepavyks“, – dėstoma audito išvadose.
Maža to, NEO programa buvo įvertinta kaip „vadovaujama vieno asmens ir esanti paikos struktūros, neintegruotas tiriamojo pobūdžio projektų konglomeratas, stokojantis koordinacijos, įžvalgų, progreso.“ Ataskaitoje pabrėžiama, kad „daugelis atrastų NEO nekelia grėsmės ir suirs nepasiekę Žemės paviršiaus“.
„Vis dėlto kai kuriems pavyksta prasprūsti neatrastiems ir nusileisti labai žemai – pavyzdžiui, 18 metrų skersmens asteroidui, 2013 m. vasarį virš Čeliabinsko sprogusiam trisdešimties atominių bombų galingumu, išdaužiusiam miesto langus, apgriovusiam pastatus, sužeidusiam daugiau kaip 1 tūkst. žmonių.“