Nuo šių metų patentuojantys savo išradimą Lietuvoje gali lengviau pasitikrinti, ar toks išradimas dar nepatentuotas kitose pasaulio valstybėse. Daugiau kaip 2 tūkst. eurų kainavusi patentų paieškos procedūra Lietuvos išradėjams tapo daug prieinamesnė po to, kai šiemet įgyvendintas išlaidų kompensavimo mechanizmas.
Europos patentų tarnybai (EPT) ir Valstybiniam patentų biurui (VPB) pasirašius bendradarbiavimo sutartį, nustatyta, kad Lietuvos pareiškėjai gali kreiptis dėl savo išradimo ekspertizės EPT pateikdami nacionalinę patento paraišką. Ši bendradarbiavimo sutartis – tai žingsnis vieningos Europos patentavimo sistemos link. Kadangi paieškos procedūra brangi, VPB bendradarbiaudamas su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) bei Ūkio ministerija suderino paieškos EPT išlaidų kompensavimo mechanizmą. Galimybė pasitikrinti išradimo naujumą atveria Lietuvos išradėjams užsienio rinkas, pabrėžia VPB direktoriaus pavaduotojas Žilvinas Danys. „Lietuvos išradėjai gali pasitikrinti, ar jų išradimas iš tikrųjų yra naujas ir gali būti tokiu pripažintas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje bei pasaulyje. Paieška EPT leidžia nacionalinio patento siekiantiems pareiškėjams iš anksto sužinoti savo galimybes gauti Europos patentą, o gal net siekti apsaugos bet kur pasaulyje. Taigi galimybė atlikti paiešką EPT įgalina Lietuvos išradėjus planuoti išradimo apsaugos žingsnius, laiku patikslinti patento paraišką atsižvelgiant į EPT eksperto rašytinę nuomonę tam, kad stipri patento apsauga padėtų sėkmingai ir sklandžiai komercializuoti savo išradimus kitose šalyse“, – sako Ž. Danys.
Vienas iš pirmųjų pareiškėjų, pasinaudojęs galimybe pateikti prašymą atlikti paiešką EPT – Fizinių ir technologijos mokslų centras, kuriantis inovacijas lazerių srityje. Centro išradėjams atstovaujanti Lietuvos ir Europos patentinė patikėtinė Virginija Draugelienė sako, kad galimybė pateikti prašymą atlikti paiešką EPT sutaupo laiko ir pinigų.
„Dabar atlikti naujumo paiešką galima daug greičiau. Teikiant paraišką Europos patentui gauti į EPT be paieškos ataskaitos, jos kartais tenka laukti net ketverius metus. O dabar pateikus gerai paruoštą paraišką Lietuvos patentui gauti, paieškos ataskaitą iš EPT galima gauti apytikriai per 5 mėnesius. Antras dalykas – pinigai. Galimybė gauti kompensaciją už paiešką EPT ypatingai svarbi mokslinėms įstaigoms, kurios negali skirti didelių pinigų“, – sako V. Draugelienė.
Šiuo metu paieška EPT kainuoja 2 586 eurus (nuo 2015 metų ji bus 2683 Eur.). MITA kompensuoja 95 proc. paieškos kainos mikroįmonėms, mažosioms ir vidutinėms įmonėms, taip pat universitetams, tyrimo centrams ir pelno nesiekiančioms organizacijoms. Šios kategorijos pareiškėjai, norėdami patikrinti savo patento naujumą, turi sumokėti tik 65 eurus. Dėl patento naujumo paieškos gali kreiptis ir fiziniai asmenys bei didelės įmonės, tačiau paieškos išlaidos šiems pareiškėjams nėra kompensuojamos. Tiesa, fiziniai asmenys gauna 50 proc. nuolaidą paieškos mokesčiui, kuris padengiamas iš EPT tarptautinio bendradarbiavimo fondo. Ši nauja paslauga bei kitos patentų naujovės bus aptartos Vilniuje spalio 9 d. per VPB ir EPT drauge organizuojamą regioninę konferenciją „Patentinės apsaugos sistemos pokyčiai Europoje“. Konferencija skirta pažymėti Lietuvos prisijungimo prie Europos patentų konvencijos (EPK) 10-metį bei paminėti pirmojo Lietuvos Respublikos ir Europos patentų organizacijos (EPO) bendradarbiavimo susitarimo pasirašymo 20-ies metų sukaktį.
Konferencijos metu bus siekiama apžvelgti šiuolaikinės patentinės apsaugos sistemos pokyčius Europoje, aptarti Europos patentų konvencijos teikiamą naudą ir daromą įtaką nacionalinėms patentų sistemoms, įvertinti Europos patentų sistemos siūlomas galimybes šalims, kurios pasirašė, tiek rengiasi pasirašyti Europos patentų galiojimo susitarimus, taip pat pasidalinti naujausiais nacionalinių patentų sistemų laimėjimais bei patirtimi.
Konferencija „Patentinės apsaugos sistemos pokyčiai Europoje“ įvyks 2014 m. spalio 9 d. viešbutyje Radisson Blu Astorija, Didžioji g. 35-2, Vilniuje. Daugiau informacijos: www.ipconference.lt.