Rusijos naujienų agentūra „Itar-Tass“ rašo, jog Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) tyrimams buvo imami mėginiai nuo iliuminatorių ir kitų stoties paviršių. Mėginių rezultatai nustebino visus: aptikti jūrų planktono pėdsakai, skelbė rusiškų TKS segmentų vadas.
Tyrimų, kurie buvo vykdomi jau gana ilgą laiką, rezultatai buvo susumuoti ir moksliškai įvertinti per praėjusius metus – jie patvirtino, jog kai kurie organizmai gali daugelį metų gyventi ant TKS paviršiaus, nepaisant tokių nepalankių kosminių veiksnių, kaip gravitacijos nebuvimas, nepalankios temperatūrinės sąlygos ir stiprus radiacijos poveikis. Faktą, jog planktonas išgyvena net kosmose, patvirtino keli tyrimai.
Mikroorganizmus kosminės stoties paviršiuje kosmonautai sugebėjo rastis naudodamiesi didelio tikslumo įranga. „Eksperimento rezultatai yra absoliučiai unikalūs. Ant iliuminatoriaus paviršiaus radome jūrų planktono ir mikroskopinių dalelių pėdsakų“, – sakė Rusijos TKS misijos vadovas Vladimiras Solovjovas.
Jis pažymėjo, kad kol kas nežinoma, kaip tos dalelės apskritai galėjo atsirasti ant kosminės stoties paviršiaus.
Atsakydamas į klausimą apie dabartinį TKS paviršiaus užterštumą, „Roskosmos“ atstovas sakė, kad užterštumas yra labai didelis – iš dalies dėl to, kad stoties išorėje ne kartą dirbo kosmoso inžinieriai, iš dalies – dėl kitų veiksnių. „Imamės specialių priemonių iliuminatoriams nušlifuoti ir taip pagerinti jų veikimą. Tai ypač svarbu ilgalaikių kosminių skrydžių metu“, – sakė V. Solovjovas.