Kitais metais pradėsiančios veikti e. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) kūrimo darbai įžengė į antrąjį etapą. Šiuo metu yra sukurtas veikiantis centrinės e. sveikatos informacinės sistemos prototipas ir testuojama aplinka duomenų mainams tarp ESPBI IS ir atskirų sveikatos priežiūros įstaigų informacinių sistemų (SPĮ IS – sveikatos priežiūros įstaigų informacinės sistemos).
Į elektroninės sveikatos sistemos plėtrą šiuo metu įsitraukusios 176 gydymo įstaigos, kurios turėtų sukurti apie 20 bendrų SPĮ IS informacinių sistemų. Ateityje šių įstaigų perduodami įrašai automatiškai bus prieinami tiek SPĮ IS, tiek ESPBI IS sistemose.
Kuriama sistema leis kaupti paciento informaciją vienoje vietoje, pakartotinai panaudoti sveikatos įrašus, išvengti tyrimų dubliavimo ir efektyviau, saugiau, kokybiškiau gydyti pacientus.
„Ši sistema bus naudinga ir medikams, ir pacientams. Gydytojai sutaupys laiko pildydami pacientų dokumentus, registruodami konsultacijoms ar gydymui, ieškodami informacijos e. sveikatos istorijoje (ESI). Laiko sutaupys ir pacientai, jie taip pat galės internetu pasiekti savo e. sveikatos istoriją. Sistema leis efektyviau vykdyti ligų prevencijos ir sveikatinimo programas, visoms sveikatos priežiūros įstaigoms informaciją gauti vieno langelio principu“, – pastebi e. sveikatos sistemos plėtrą kuriančios Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovas Normantas Dučinskas.
Nuo 2008 m. kaimyninėje Estijoje veikiančia ir popierines ligos istorijas pakeitusia analogiška sistema šiuo metu naudojasi apie 95 proc. medikų ir pacientų. Prie e. sveikatos sistemos Estijoje kūrimo prisidėjo bendrovė „Nortal“, kurianti pagrindinį e. sveikatos sistemos modulį ir Lietuvoje. Bendrovės projektų vadovas Eimantas Gervickas teigia, kad testinėje aplinkoje funkcionuojantis prototipas bus toliau tobulinamas iki gruodžio mėn.
„Tuomet 3 mėn. trukmės bandomajam laikotarpiui ketinama paleisti sistemą, o 2015 m. pavasarį planuojame pristatyti galutinį jos variantą. Žinoma, kad sistema sklandžiai veiktų, būtina, jog projekte dalyvaujančios medicinos įstaigos išsamiai teiktų medicininius įrašus per specialistų portalą ir ligoninių informacines sistemas“, – pastebi E. Gervickas.
Pasak programos kūrėjų, lietuviška centrinės e. sveikatos informacinės sistemos versija turėtų būti patogesnė nei Estijos variantas: pritaikoma išmaniesiems įrenginiams, panaudojama daugiau funkcijų, modernesnė grafika, kuriamas intuityvesnis valdymas.
ESPBI IS sistemą kartu su SAM ir bendrove „Nortal“ kuria valstybės įmonė Registrų centras, kuris yra paskirtas ESPBI IS tvarkytoju.
Šiuo metu taip pat kuriamos dvi papildomos centrinės e. sveikatos sistemos posistemės – elektroninio recepto posistemė ir medicininių vaizdų (rentgeno nuotraukų ir pan.) archyvo posistemė MedVAIS. E. sveikatos sistemos kūrimas 2009–2015 m. periodui finansuojamos Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos lėšomis.