Jei iki šiol socialinį tinklą laikėte laisvalaikio vieta ir joje elgėtės nerūpestingai, atėjo metas surimtėti. Mat pagal tai, ką jame skelbiate, su kuo bendraujate ar kuo domitės, ateityje gali būti nustatomas jūsų mokumas.
Pagal socialinių tinklų duomenis nemokumo riziką prognozuojantį algoritmą pristatydamas kreditų biuras „Creditinfo“ teigė, kad JAV tokio tipo priemonės jau naudojamos. Tad ateityje jis gali būti pasitelkiamas ir Lietuvoje kaip vienas iš aspektų žmogaus mokumui įvertinti.
Bendrovės specialistų sukurta naujovė paremta ekonometrinio modeliavimo principais ir įvertina apie 100 įvairių „Facebooko“ parametrų, pradedant paprasčiausia profilio informacija ir baigiant lankymosi socialiniame tinkle dažnumu ar tai, kokiu telefonu naudojamasi prie jo prisijungti. Kūrėjų teigimu, net ir apie pačius pasyviausius vartotojus prieinama užtektinai informacijos mokumo prognozei sudaryti.
Aišku, remiantis socialinio tinklo duomenimis atlikta analizė niekada nebus lemiamas veiksnys sprendžiant, pavyzdžiui, dėl asmens galimybių gauti kreditą. Tačiau kai kuriais atvejais tai gali suteikti informacijos, kuri kitais būdais nebūtų prieinama.
„Jauni žmonės dažnai neturi beveik jokios kredito istorijos, bet jie yra aktyvūs „Facebooko“ naudotojai. Remiantis turimomis kredito analizės priemonėmis dviejų dvidešimtmečių reitingas gali būti visiškai vienodas, nes jaunuolių skolinimosi istorija labai trumpa ar jos iš viso nėra. Bet abiejų gebėjimai vykdyti įsipareigojimus neabejotinai skirsis, ir tai atspindės jų elgsena socialiniuose tinkluose“, – pavyzdį pateikė „Creditinfo“ teisininkas Anatolijus Kiselis.
Kol kas šis socialinis kredito reitingas pristatomas kaip bandomasis, savo mokumo lygį bendrovės svetainėje gali sužinoti visi norintys. „Creditinfo“ atstovai neatmeta galimybės, kad ateityje ši priemonė gali būti komercializuota ir pritaikyta analizuoti ne tik „Facebooke“, bet visame internete esančią informaciją apie konkretų asmenį.