Šį ketvirtadienį oficialiai atidarytas naujų technologinių įmonių inkubavimo projektas „Technostartas“, kurio metu įkurtos 45 bendrovės gaus specialias akseleravimo paslaugas, vystys veiklą prižiūrimos profesionalių mentorių bei siūlys rinkai unikalius produktus.
Dalyvius sveikinęs LR ūkio viceministras Marius Skarupskas akcentavo, jog šis projektas ypatingai reikšmingas visos šalies verslo bendruomenei. „Visų pirma, mes skatiname technologiškai inovatyvias verslo sritis, kurios konkurencingos ne tik vidaus rinkose, bet ir tarptautiniu mastu“, – kalbėjo viceministras. „Norime paskatinti technologinių įmonių atsiradimą ir naujų technologinių produktų kūrimą. Lietuvoje šiuo metu stipriausia IT startuolių ekosistema, tačiau technologinių startuolių proveržio tikimės ir iš biotechnologijų, šviesos technologijų, mechatronikos, energetikos, elektronikos ir kitų sričių“, – pabrėžė M. Skarupskas.
Projekte konkursą laimėjusios bendrovės kurs produktus, paklausius ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, taip didindamos visos šalies konkurencingumą. Tarp projekto idėjų – burnos onkologinių susirgimų diagnostika balso testo aplikacijos pagalba, užterštų pramoninių nuotėkų valymas pritaikant plazminę technologiją, bepiločių sistemų (UAS/UAV) paslaugų teikimas, aukšto tikslumo opto-mechatroninė saulės sekimo sistema, išmanus šviesos staliukas moderniam vaikų ugdymui ir kt. O kad lietuviai geba ir gali nustebinti pasaulį, patvirtina ir renginyje pristatyta aukštųjų technologijų įmonės „Brolis Semiconductors“ sėkmės istorija.
Projektą atidaręs Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Arūnas Karlonas taip pat džiaugėsi ypatingai aktyvia dalyvių reakcija teikiant paraiškas idėjų atrankoje. „Viso sulaukėme virš 250 pareiškėjų, tuo tarpu projekte bus finansuojamos 45 bendrovės. Šis didžiulis susidomėjimas tik dar kartą patvirtina „Technostarto” reikalingumą“, – pabrėžė p. Karlonas. „Neabejojame, kad startuoliams tiekiamos inkubavimo bei akseleravimo paslaugos prisidės prie kompanijų tvarios plėtros, leis išvengti šiam periodui būdingų verslo plėtros trikdžių, kuriuos lemia neteisingi verslo sprendimai ar elementari patirties stoka“, – projekto svarbą akcentavo direktorius.
„Technostarto“ metu įkurtoms bendrovėms bus teikiamas fiksuoto dydžio startinių inkubavimo paslaugų paketas, sudarytas iš mokslo ir technologinių parkų patalpų nuomos, eksploatavimo išlaidų bei įmonės veiklos konsultacijų (valdymo, finansų, teisiniais, personalo tvarkymo, rinkodaros įgyvendinimo ir kitais klausimais). Jos taip pat gaus akseleravimo paslaugas, paremtas iš anksto mentoriaus parengtu verslo vystymosi planu, atliepiančiu naujos įmonės ir jos komandos augimo poreikius, padėsiančiu pasirinkti teisingą verslo plėtros strategiją.
Planuojama, jog per pirmuosius 3 veiklos mėnesius startuoliai parengs konkrečius verslo planus, devintąjį mėnesį jau turės sukurtą produkto prototipą, o metų pabaigoje – ir konkretų strateginį investuotoją. Projekto vertė – 4 667 067 litų. Projekto metu įsteigtos įmonės inkubavimo periodas – 12 mėnesių.