JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) vadovas Charlesas Boldenas pirmadienį paskelbė, kad jei Rusija, kaip žadėjo, pasitrauks iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS), ši ir toliau sėkmingai galės tęsti darbą.
Taip jis reagavo į praėjusią savaitę padarytus Rusijos vicepremjero Dimtrijaus Rogozino pareiškimus apie tai, jog Rusija po 2020 m. nepratęs bendradarbiavimo su TKS. Manoma, kad Rusija dalyvavimą TKS programoje ketina stabdyti atsakydama į JAV sankcijas dėl agresijos prieš Ukrainą.
Po Rusijos vicepremjero pareiškimo pasaulio žiniasklaida ėmė spekuliuoti, kad Rusijos pasitraukimas gali reikšti visišką TKS projekto pabaigą.
Tačiau pirmadienį su žurnalistais kalbėjęs Ch. Boldenas pabrėžė, kad TKS sudaro JAV, Rusija, Japonija, Kanada ir Europos šalys ir kad vienos šalies pasitraukimas negalės sutrikdyti TKS darbo.
Dabar JAV kosmoso programa yra priklausoma nuo Rusijos. 2011, kai NASA uždarė pasenusį erdvėlaivį, vienintelė galimybė JAV astronautams pasiekti TKS yra Rusijos erdvėlaiviu „Sojuz“.
Ch.Boldenas pirmadienį taip pat kalbėjo, kad nuo 2017 m. į kosmosą astronautus gabens ir privačios JAV bendrovės, taigi Rusijos pagalbos neprireiks.
Rusija turi ir daugiau svertų pakenkti JAV kosmoso srityje. JAV yra visiškai priklausoma nuo rusiškų variklių RD-180 tiekimo, kurie būtini norint į kosmosą raketa „Atlas V“ pakelti karinius ir kitus krovininius.