Lietuvos Respublikos Prezidentūros Baltojoje salėje trečiadienį buvo apdovanoti septintą kartą vykusio moksleivių lietuvių kalbos konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų mokytojai. Daugiausiai lig šiol dalyvių – net dvylikos tūkstančių – šiemet sulaukusiam konkursui šventės svečiai linkėjo augti ir toliau.
Kaip sveikinimo kalboje sakė renginio globėja Prezidentė Dalia Grybauskaitė, rekordinis konkurso dalyvių skaičius - geriausias įrodymas, kad jaunajai kartai tikrai rūpi gimtosios kalbos, o kartu ir visos valstybės likimas. „Būtent nuo jūsų priklausys, kokioje Lietuvoje gyvensime, kaip joje jausimės ir kaip kalbėsime. Būkite atsakingi už savo kalbą taip pat, kaip ir už savo Tėvynę“, – pabrėžė Prezidentė.
Konkurso sumanytojos – Europoje pirmaujančios kalbinių technologijų įmonės „Tilde IT“ direktorė Renata Špukienė, kreipdamasi į moksleivius, sakė esanti tikra, kad mažoji lietuvių kalba turi vietos ir skaitmeniniame amžiuje. „Maža to, technologijos kalbai atveria naujas erdves, priartina kalbą prie mūsų ten ir tokiu būdu, kaip mums patogu – prie kompiuterio, išmaniojo telefono ar planšetės. Tokias technologijas kuriame mes, tačiau jos yra vertingos tik tuomet, kai eina išvien su Jūsų noru puoselėti savo kalbą“, – kalbėjo R. Špukienė.
Po Prezidentės, konkurso sumanytojų ir Švietimo ir mokslo ministro sveikinimų, žodį renginyje tarė ir Grinkiškio Jono Poderio vidurinės mokyklos septintokė Gabija Šegždaitė. Praėjusių ir šių metų konkurso laureatė, kalbėdama apie konkursą moksleivio akimis, sakė: „Šis konkursas – patrauklus, nes modernus ir azartiškas, jis skatina žingeidumą, o bendraamžių susidomėjimą juo jaučiu ne tik savo klasėje, bet ir visoje mokykloje“. Gabija pažadėjo konkurse dalyvauti ir kitąmet ir pabrėžė, kad, pati būdama ir aktyvi krepšininkė, meilę kalboms ir sportui puikiai suderina.
Renginyje Prezidentūroje dalyvavo beveik šimtas konkurso „Švari kalba – švari galva“ finalininkų, nemažai atvykusių su tėveliais, broliais, sesėmis. Dar ryte sprendę antrojo konkurso užduotis, jau po pietų jie pirmieji išgirdo nugalėtojų pavardes. Nugalėtoja tarp šeštokų tapo Kauno „Atžalyno“ vidurinės mokyklos moksleivė Nomeda Kniuraitė, raštingiausia septintoke paskelbta tos pačios mokyklos mokinė Livija Tubytė. Geriausiai tarp aštuntokų pasirodė taip pat kaunietė Brigita Markevičiūtė iš Jono Žemaičio – Vytauto progimnazijos, nepralenkiamas tarp devintokų buvo Klaipėdos „Ažuolyno“ gimnazistė Viktorija Pikelytė. Vyriausiųjų konkurso dalyvių, dešimtokų tarpe nugalėtoju paskelbta Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos moksleivė Goda Babinskaitė.
Pirmą kartą konkurso istorijoje pasveikintas ir užsienyje gyvenančių dalyvių tarpe geriausiai užduotis išsprendęs moksleivis – juo tapo Maskvos Jurgio Baltrušaičio vardo lietuvių etninės kultūros bendrojo lavinimo mokyklos septintokas Adomas Šilanskas. Atvykti į apdovanojimus Adomas negalėjo, tad Prezidentės padėkos raštą ir organizatorių bei rėmėjų dovanėles jam perduoti patikėta Švietimo ir mokslo ministerijai.
Aktyviausios konkurse dalyvavusios mokymo įstaigos nominacija jau trečius metus iš eilės atiteko Kauno Vyturio katalikiškai vidurinei mokyklai – šiemet kompiuterį lietuviškai prakalbinti bandė beveik puspenkto šimto šios mokyklos mokinių.
6–10 klasių moksleivių konkursą, kuriuo siekiama skatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis bei taisyklingą lietuvių kalbą, organizuoja kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija.