Pirmasis Kinijos mėnuleigis „Yutu“, 2013 m. gruodžio 14 d. nusileidęs Mėnulio Vaivorykščių įlankos rajone, vis dar veikia, nors jo funkcionalumas smarkiai apribotas, pranešė Kinijos valstybinės nacionalinės gynybos mokslo, technologijų ir pramonės valdybos (SASTIND) atstovai.
Šią savaitę Teksase (JAV) vykstančioje Mėnulio ir planetų tyrimų mokslinėje konferencijoje Kinijos mokslininkai plačiau papasakojo apie „Yutu“ būklę ir jo tyrimų programą. Mėnuleigis praėjusią savaitę jau trečią kartą „prabudo“ po eilinės Mėnulio nakties, kuri čia trunka dvi Žemės savaites. Deja, dėl mechaninio pavaros gedimo aparatas negali judėti, nors rengiant jo tyrimų misiją buvo suplanuota, kad „Yutu“ nuvažiuos iki kaimyninio kraterio pakraščio ir jį apžiūrės.
Pranešama, kad visi „Yutu“ moksliniai prietaisai, įskaitant radiolokacinę stotį, panoraminę fotokamerą ir infraraudonųjų spindulių įrangą, veikia be sutrikimų ir siunčia į Žemę surinktą informaciją.
Kol nebuvo sugedęs, Kinijos mėnuleigis Mėnulio paviršiumi iš viso buvo nuvažiavęs kiek daugiau nei 100 metrų ir radiolokacine stotimi ištyręs aplinkinius po paviršiumi esančius grunto sluoksnius. Netrukus bus paskelbti tyrimų duomenys, kurie, tikimasi, patvirtins, kad „Chang'e 3“ nusileidimo modulio, atgabenusio „Yutu“, vietoje yra didelio storio bazaltinės uolienos.
Anksčiau iš Mėnulio orbitos atlikti tyrimai leido Kinijos mokslininkams padaryti prielaidą, kad bazaltiniai sluoksniai šioje vietoje gali būti 41–46 m storio. Pirmieji rentgeninio „Yutu“ spektrometro matavimų duomenys patvirtina tikėtinų cheminių elementų – magnio, aliuminio, silicio, kalio ir kalcio – egzistavimą Mėnulio grunte.
Deja, kadangi mėnuleigis negali judėti, ištirti grunto sudėtį kitose vietose nėra galimybės. Pagal Kinijos „Chang'e 3“ misijos planą mėnuleigis „Yutu“ Mėnulio Vaivorykščių įlankos rajone turėjo darbuotis ne mažiau nei 3 mėnesius.
Kinijos mokslininkai jau susitaikė su mechaniniu „Yutu“ gedimu ir numatytos tyrimų programos žlugimu, tačiau neabejotinai atsižvelgs į šią problemą ruošdami į Mėnulį kitą savo mėnuleigį, kurį planuojama paleisti jau kitais metais. Jis tirs kitą Mėnulio regioną.