Šią savaitę ūkio ministras Evaldas Gustas, lankydamasis JAV susitiko su Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos NASA administratoriumi Charlie Boldenu, pasidalijo mintimis apie Lietuvos kosmoso politikos aktualijas ir aptarė bendradarbiavimo galimybes. Kitame susitikime su NASA ekspertais buvo detaliau pristatytos sritys, kuriose Lietuva norėtų bendradarbiauti, ir NASA vykdoma tarptautinė bendradarbiavimo politika.
Pasak ūkio ministro E. Gusto, JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija NASA vis daugiau dėmesio skiria tarptautiniam bendradarbiavimui su naujosiomis kosmoso valstybėmis, tarp jų – ir Lietuva.
„Dvišalis bendradarbiavimas su NASA kosmoso srityje turi didelį potencialą. Pirmiausia mes matome dvišalio bendradarbiavimo galimybių pažangiųjų medžiagų, struktūrų ir neardomų matavimų technologijų, medicininių tyrimų kosmose, mechatroninės įrangos mažiesiems palydovams ir autonominėms sistemoms, optoelektronikos ir lazerių srityse“, – sakė ūkio ministras E. Gustas.
Ūkio ministro vadovaujama delegacija dalyvavo Inovacijų forume, kurį organizavo JAV Nacionalinės mokslų akademijos direktorius Charlesas Wessneris, atsakingas už technologijas, inovacijas ir verslumą. Forume buvo aptartos Lietuvos ir JAV vykdomos inovacijų politikos, galimos šalių bendradarbiavimo sritys, pasidalinta ūkio konkurencingumo didinimo, efektyvios inovacijų sistemos kūrimo ir ūkio inovatyvumo skatinimo patirtimi. Aptartos idėjos kaip būtų galima sėkmingai sukomercinti mokslinius produktus, stiprinti mokslo ir verslo atstovų ryšius, didinti privačiojo sektoriaus investicijas į mokslinius tyrimus.
Ūkio ministras JAV susitiko su Europos ir Amerikos prekybos rūmų atstovais ir pristatė verslo aplinką Lietuvoje, Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai rezultatus bei pasidžiaugė aukštais Lietuvos verslo aplinkos įvertinimais tarptautiniuose reitinguose.
JAV įmonių atstovams ūkio ministro E. Gusto vadovaujama delegacija pristatė Lietuvoje vykdomus viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės projektus ir pakvietė investuotojus dalyvauti organizuojamuose tarptautiniuose konkursuose.
Per susitikimą su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos atstovais Ūkio ministras pristatė Lietuvoje vykdomus verslo aplinkos gerinimo darbus, geresnį verslo sąlygų reglamentavimą ir verslą prižiūrinčių institucijų veiklos efektyvinimą, teritorijų planavimą, darbo rinkos konkurencingumą ir siekį skatinti regioninę plėtrą. Taip pat buvo pristatyti planai, prisidėsiantys prie investicinės aplinkos šalyje gerinimo. Per susitikimą dalyvavę įmonių atstovai pasidalijo informacija apie savo veiklą ir planus Lietuvoje, pateikė pasiūlymus dėl verslo aplinkos sąlygų gerinimo Lietuvoje.
Ūkio ministras per vizitą JAV susitiko su Vašingtono lietuvių bendruomene, o Lietuvos Respublikos generaliniame konsulate Niujorke – su Amerikos lietuvių verslo atstovais. Per susitikimus pristatyta bendra Lietuvos makroekonominė situacija, verslo galimybės Lietuvoje. Akcentuota, kad Lietuvoje po ekonominės krizės stabilizuoti viešieji finansai, atkurtas investuotojų pasitikėjimas, padidintos finansavimo galimybės įmonėms. Per šį susitikimą daug kalbėta verslo aplinkos gerinimo klausimais.
Verslo aplinkos gerinimas – viena iš Ūkio ministerijos prioritetinių veiklos sričių. Šiuo metu Ūkio ministerija vykdo verslininkų veiklos priežiūrą atliekančių institucijų pertvarką, rengia priežiūros institucijų konsolidavimo planą, peržiūri licencijų išdavimo tvarką ir siūlo atsisakyti perteklinių ir supaprastinti dalies licencijų išdavimą. Visa tai padės mažinti priežiūros naštą verslui, leis šalyje lengviau pradėti verslą ir veiksmingiau panaudoti biudžeto lėšas“, – sakė ūkio ministras E. Gustas.
Pasak ūkio ministro, tikimasi, kad verslo aplinkos gerėjimas Lietuvoje, geresnis verslo finansavimo šaltinių pasiekiamumas, viešųjų teritorijų pritaikymas investicijoms paskatins ir kurti įmones Lietuvoje.
Ūkio ministras lankėsi ir verslo inkubatoriuje „1776“, vienijančiame Vašingtono pradedančiąsias įmones (angl. startup). Per vizitą buvo pristatyta inkubatoriaus veikla, aptarta, kaip šią patirtį galima būtų taikyti Lietuvoje. Taip pat delegacija lankėsi Aleksandrijos gyvybės mokslų centre, skatinančiame inovatyvų pasauliniu mastu žinomų Niujorko mokslo ir medicinos institucijų ir verslo įmonių bendradarbiavimą.