Nepaisant vakar pasirodžiusių neoficialių pranešimų apie tai, kad pirmasis Kinijos mėnuleigis „Yutu“ „nebeprabudo“ po eilinės Mėnulio nakties neatlaikęs didelio šalčio, naujausiais duomenimis jis nėra nefunkcionuojantis. Mėnuleigio valdymo centro Pekine atstovai informavo gaunantys signalus iš „Yutu“, praneša „Earthsky.org“.
Tiesa, tai, kad „Yutu“ geba palaikyti ryšį su Žeme, dar nereiškia, kad jo funkcionalumas visiškai arba bent iš dalies atstatytas. Prireiks kiek daugiau laiko, kol paaiškės tolimesnis šio kosminio aparato likimas. Tiesa, pasak Kinijos Mėnulio tyrimų programos atstovo Pei Čžao Ju, kinų specialistai nusiteikę optimistiškai.
„Jis vėl atgijo! Kaip bebūtų, jis gyvas, ir dabar mes galėsime jį išgelbėti“, – jo žodžius citavo Kinijos naujienų agentūra „Xinhua“.
Trečiadienį kai kurie Kinijos leidiniai pranešė, jog „Yutu“, pirmasis Mėnulyje nuleistas mėnuleigis po 37 metų, galutinai sugedo. „Yutu“ neatsiliepė į bandymus užmegzti ryšį nuo pat Kinijoje švenčiamų Naujųjų metų. Iki to laiko jis buvo susidūręs su įvairiomis techninėmis problemomis.
Kad mėnuleigio elektronika galėtų atlaikyti Mėnulio nakties šaltį, kuris šiame regione gali siekti iki -180 laipsnių pagal Celsijų ar dar daugiau, būtina jį pervesti į budėjimo režimą ir atjungti visus nebūtinus prietaisus. Mėnulio nakties metu „Yutu“ elektronines sistemas šildo radioizotopų energijos šaltinis.
Naktis Mėnulyje trunka dvi Žemės savaites. „Yutu“ atlaikė pirmąją Mėnulio naktį, tačiau sausio 25 dieną prasidėjus antrajai Kinijos inžinieriams nepavyko jo pervesti į vadinamąjį miego režimą. Praėjusį pirmadienį stojo Mėnulio diena, bet „Yutu“ nerodė gyvybės ženklų.
Specialistai mano, kad Kinijos mėnuleigis neatlaiko temperatūros Mėnulio paviršiuje svyravimų: dienos metu ten būna iki 90 laipsnių karščio, o naktimis, kaip minėta, spaudžia kosminis speigas. Kol kas visiškai neaišku, ar „Yutu“ galės toliau vykdyti savo tyrimų programą.
Pagal Kinijos „Chang'e 3“ misijos planą mėnuleigis „Yutu“ Mėnulio Vaivorykščių įlankos rajone turėjo darbuotis ne mažiau nei 3 mėnesius.
Mėnuleigyje sumontuoti modernūs radarai, skirti tyrinėti Mėnulio reljefo ypatumus „Yutu“ maršruto apylinkėse, o spektrometrais turėjo būti tiriama grunto ir uolienų cheminė sudėtis.