Elektroninę žvalgybą vykdanti JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) sugeba nuotoliniu būdu periminėti duomenis net iš prie interneto neprijungtų asmeninių kompiuterių. Buvusio NSA darbuotojo E. Snowdeno atskleisti slapti dokumentai liudija, kad NSA turi prieigą prie maždaug 100 000 prie interneto neprijungtų kompiuterių su slapta informacija visame pasaulyje, pranešė dienraštis „The New York Times“.
Pasak jo, prie interneto neprijungtų kompiuterių nuotolinio sekimo technologijos sukūrimas buvo pirmaeilis NSA kompiuterių technikos specialistų uždavinys, nes paprastai visose šalyse kariuomenės, slaptųjų tarnybų, įvairių valstybinių organizacijų, kuriose veikia slaptumo režimas, kompiuteriai su slaptais duomenimis saugumo sumetimais neturi fizinės prieigos prie interneto.
E. Snowdeno išvogti dokumentai liudija, kad NSA su šiuo iššūkiu susidorojo puikiai: pradėjusi vykdyti „Quantum“ belaidžio sekimo programą ji jau turi prieigą prie maždaug 100 000 kompiuterių visame pasaulyje. Pasak dienraščio, „Quantum“ programos rėmuose JAV specialiosios tarnybos sėkmingai buvo įdiegusios šnipinėjimo priemones į Rusijos bei Kinijos kariuomenių naudojamus kompiuterius ir tinklo įrangą, Meksikos policijos ir šios šalies narkotikų prekeivių sindikato kompiuterius, o taip pat ir į JAV sąjungininkų Pakistano, Saudo Arabijos bei Indijos kompiuterinę bei ryšio techniką.
Pranešama, kad paprastai tokioms operacijoms buvo naudojami modifikuoti serijinės gamybos USB kabeliai, prie kurių jungiami spausdintuvai, skeneriai, klaviatūros ar kita periferinė įranga. Kabelių kištukuose buvo montuojamos mikroschemos su palyginti nedideliu atstumu, iki 12–13 kilometrų spinduliu, veikiančiais radijo siųstuvėliais, kurie palaikydavo ryšį su operatyvininkų paslėptomis bazinėmis stotimis ar retransliatoriais.
Jos, savo ruožtu, palydoviniu ar kitokiu ryšiu būdavo sujungtos su NSA nuotolinio valdymo centrais. Pasak leidinio, įdiegti USB įrangą su šnipinėjimo ir žalingos programinės įrangos diegimo moduliais gali ne tik fizinę prieigą prie dominančių kompiuterių turintys agentai.
Patys to nežinodami „blakes“ kompiuterinės technikos užsakovams gali tiekti kompiuterių gamintojai arba pardavėjai. Skelbiama, kad „Quantum“ programos, kuri buvo pradėta 2008 metais, naudojamos technologijos leidžia ne tik periminėti prie interneto neprijungtų kompiuterių informaciją, bet ir pagal nurodymus nepastebimai ją keisti.
Neseniai Vokietijos žurnalas „Spiegel“ paskelbė visiškai slaptą NSA naudojamos kompiuterių šnipinėjimo technikos katalogą, kuriame gausu USB ir LAN tinklo kabeliuose užmaskuotų belaidžio ryšio modulių.