Spalio mėnesio pabaigoje iš orbitos į Žemę turėtų nukristi daugiau nei 1 tonos masės Europos kosmoso agentūros (ESA) palydovas GOCE (Ocean Circulation Explorer), vykdęs itin tikslius Žemės gravitacinio lauko matavimus.
Šis 450 mln. JAV dolerių kainavęs palydovas į orbitą buvo paleistas 2009 m. kovo mėnesį. Planuota, kad jis kosmose veiks 2 metus, tačiau tyrimų programa buvo vykdoma kur kas ilgiau.
Tačiau dėl dažno žemos orbitos (GOCE skrieja vos 224 kilometrų aukštyje virš Žemės paviršiaus) koregavimo palydovas beveik išbaigė raketinio kuro atsargas, o joms pasibaigus jis nuslys iš orbitos ir pateks į aukštuosius Žemės atmosferos sluosnius, praneša „Space.com“.
Pasak ESA atstovų, GOCE palydovo kuro atsargos bus išeikvotos spalio viduryje, dar po maždaug 2–3 savaičių jis turėtų nukristi į Žemę. Pranešime nenurodoma, ar palydovo kritimas bus kontroliuojamas iš anksto nukreipiant jį į nepavojingą Pasaulinio vandenyno rajoną, o tai leidžia manyti, kad vis dėlto GOCE nukris po nekontroliuojamo slydimo iš orbitos. „Galima kritimo vieta bus patikslinta palydovui pradėjus kristi į atmosferą, – sakoma ESA pranešime. – Kadangi du trečdalius Žemės gaubia vandenynai ir retai apgyvendintos sausumos dalys, pavojus žmonių gyvybei ir jų turtui yra labai mažas.“
Pasak ESA atstovų, manoma, kad didžioji dalis GOCE palydovo suirs ir sudegs Žemės atmosferoje, tačiau kai kurie stambūs jo fragmentai gali nukristi į Žemę.
Kosmines šiukšles aplink Žemę stebintys specialistai seka palydovo orbitos parametrus ir ruošiasi laiku pateikti galimos jo kritimo vietos prognozes ir įvertinti potencialią riziką, sakoma pranešime.