Katalikų bažnyčia, vadovaujama popiežiaus Pranciškaus, nusprendė neatsilikti nuo laikmečio. Ir ta proga apjungė atlaidų tradiciją su šiuolaikinėmis technologijomis. Kas gavosi iš tokios keistos santuokos? Ogi nuodėmių atleidimas už popiežiaus Pranciškaus pranešimų socialiniame tinkle „Twitter“ stebėjimą.
Viduramžiais katalikų bažnyčia už gana stambias sumas pardavinėdavo rašytines indulgencijas tikintiesiems, kurie manydavo, kad po nuodėmių išpažinimo ir atgailavimo indulgencija jiems sutrumpins buvimo skaistykloje terminą.
XVI a. bet koks indulgencijų ir piniginių mainų santykis buvo uždraustas. Bet pati sąvoka išliko, tik su mūsų kalboje labiau teigiamą atspalvį turinčiu terminu – atlaidais, kurie turi būti ne perkami, o užtarnaujami.
Natūralu, kad vienas iš aukšto lygio Vatikano atstovų internetu besinaudojančius katalikus įspėjo, jog norint užsitarnauti atlaidus vis dar reikalingas senamadiškas tikėjimas ir patekimo į rojų keliais pelės mygtuko paspaudimais niekas neužsitikrins, rašo guardian.co.uk.
„Atlaidų negalima gauti kaip kavos iš kavos aparato“, – Italijos dienraščiui „Corriere della Sera“ sakė arkivyskupas Claudio Maria Celli, vadovaujantis pontifikato socialinės komunikacijos tarybai.
Šiuolaikiniai atlaidai suteikiami tiems žmonėms, kurie atlieka tam tikras užduotis – pavyzdžiui, užkopia Šventaisiais laiptais Romoje (teigiama, kad jie į šį miestą atgabenti iš Jeruzalės, Poncijaus Piloto namų, po to, kai Jėzus jais užkopė prieš nukryžiavimą). Tikintieji mano, kad toks žygdarbis buvimo skaistykloje trukmę sutrumpins 7 metais.
Bet atlaidus galima užtarnauti ir už dalyvavimą tokiuose renginiuose, kaip katalikų Pasaulinėje jaunimo dienoje Rio de Žaneire – tai yra savaitės trukmės renginys, prasidėsiantis liepos 22 dieną.
Bažnyčia pagalvojo ir apie tikinčiuosius, kurie negali sau leisti skraidyti į Braziliją. Vatikano šventasis apaštalinis penitenciarijus, kurio paskirtis – tvarkyti nuodėmių atleidimo reikalus, atlaidų privilegiją teiks ir „apeigas bei pamaldas“ stebintiems per televiziją, radiją bei socialinės medijos kanalus.
„Galima tai daryti ir per „Twitter“, – sakė penitenciarijaus atstovas, pateikęs nuorodą į popiežiaus Pranciškaus „Twitter“ paskyrą, kurią jau stebi milijonai internautų. – Bet įvykius reikės stebėti tiesiogiai. Norint gauti atlaidus nepakaks plepėti internetu.“
Savo pareiškime penitenciarijus skelbia, kad atlaidų užtarnavimas priklausys nuo to, ar jų siekiantysis bus prieš tai atlikęs išpažintį ir „nuoširdžiai atgailaus“. Be to, stebint renginį Rio de Žaneire reikėtų meldžiantis su „prideramu atsidavimu“.