Pirmąją ant daugiabučio stogo sumontuotą saulės jėgainę AB „Hanner“ artimiausiu metu planuoja neatlygintinai perduoti namo bendrijai. Per metus saulės jėgainė turėtų vidutiniškai pagaminti 20 700 kWh, tokiu atveju daugiabučio gyventojai gautų beveik 26 tūkst. litų pajamų.
Praėjusių metų antroje pusėje Lietuvoje pastatytas pirmasis A energinės klasės daugiabutis „Bajorų kalvose“ nuo šiol bus ir pirmasis, ant savo stogo turintis saulės jėgainę.
„Lietuvoje formuojasi naujas požiūris į efektyvų energijos vartojimą ir aplinkos saugojimą – tai skatina statyti energiškai efektyvius namus, taikyti inovacijas, saugoti gamtą ir kurti aukštesnę gyvenimo kokybę. Statydami pirmąjį Lietuvoje A energinės klasės daugiabutį su saulės jėgaine siekėme, kad jis ne tik būtų pranašesnis už B ar C energinių klasių namus, bet ir galėtų prilygti pasyviam namui, kurio išlaikymo išlaidos vidutiniškai per mėnesį neviršytų 1 lito kvadratiniam metrui“, – sako AB „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.
Į saulės jėgainės projektą „Hanner“ investavo 150 tūkst. litų, o projektavimo, montavimo ir pajungimo darbai truko ilgiau nei aštuonis mėnesius.
„Tokia investicija atsipirktų vidutiniškai per 7–10 metų, tačiau šiuo atveju saulės jėgainės bendrasavininkais neatlygintinai taps namo gyventojai. Tai reiškia, kad pardavus pagamintą elektros energiją visos lėšos bus proporcingai paskirstytos gyventojams ir galės būti naudojamos būsto išlaikymo kaštams dengti“, – teigia Arvydas Avulis.
Pasak A. Avulio, sumontuota saulės jėgainė įtakos daugiabučio butų kainoms neturi – nors pastatyti pirmąjį Lietuvoje A klasės daugiabutį kainavo apie 15 proc. daugiau, butai jame yra tik apie 2–3 proc. brangesni. Jau parduota per 85 proc. šio Vilniuje „Bajorų kalvose“ pastatyto daugiabučio butų.