Ištirus Marso paviršiaus nuotraukas, manoma, aptiktas sovietų zondas „Mars-3“, kuris Raudonojoje planetoje nusileido 1971 metų gruodį, remdamasi portalu „Space“ skelbia newsru.com.
Įrenginį, panašų į minėtą aparatą, pirmiausiai pastebėjo Rusijos entuziastai, jų hipotezei pritarė ir NASA ekspertai.
Automatinė stotis „Mars-3“ į Marsą pakilo 1971 metų gegužės 29-ąją. Gruodžio 2-ąją zondas sėkmingai nusileido. Tai pirmoji istorijoje ir vienintelė sovietų vykdyta programa Marse. Zondas pradėjo perduoti informaciją, tačiau po 14,5 sekundžių ryšys buvo prarastas.
Anot ekspertų, elektroninio prietaiso dalį paveikė statinė elektros iškrova, kuri Marse kaupiasi esant itin sausoms sąlygoms.
2012 metų gruodį stebėdamas nuotraukas zondą pastebėjo Vitalijus Egorovas, vienas socialinio tinklo prieigos, skirtos „Curiosity“ marsaeigiui kūrėjas. Radinys gulėjo beveik toje pačioje vietoje, kur ir nusileido – 45 laipsniai pietų platumos ir 158 laipsniai vakarų ilgumos.
V. Egorovas susisiekė su geochemijos ir analitinės chemijos profesoriumi. Jo dėka NASA kovo 10 dieną padarė papildomų nuotraukų.
Nuotraukose matomas stabdymo kūgis, parašiutas ir kitos detalės. NASA pažymėjo, kad įrenginys iš tiesų gali būti „Mars-3“, tačiau negalima atmesti ir kitų radinio paaiškinimų.