Elektros skirstymo bendrovė AB LESTO gyventojus įspėja apie mirtiną pavojų, kurį kelia elektros skirstomojo tinklo įrenginiai – nepaisant įspėjimų, įsibrovimai į transformatorines, neleistina veikla su skirstomojo tinklo įrenginiais dažnai baigiasi žūtimis. Bendrovė prašo gyventojus, pastebėjus bet kokios įtartinos veiklos požymių prie skirstomojo tinklo įrenginių, nelikti abejingus ir pranešti LESTO klientų aptarnavimo telefonu 1802 arba bendruoju pagalbos telefonu 112.
Vasario 7 d. 16.05 val. LESTO užfiksavo elektros energijos tiekimo sutrikimus Šumsko gyvenvietėje. Kaip paaiškėjo atvykus operatyvinei brigadai, sutrikimai kilo dėl į elektros transformatorinę įsibrovusio 17 m. amžiaus asmens neteisėtų veiksmų, jam kainavusių gyvybę.
Atvykę medicinos darbuotojai konstatavo jaunuolio mirtį. Pagal pirminę įvykio vietos apžiūrą ir liudininkų pasakojimą galima daryti prielaidą, kad šio įsibrovimo į bendrovės įrenginius tikslas – spalvotųjų metalų vagystė. Tai ne pirmas atvejis Vilniaus rajone, kai noras pagrobti ir vėliau už menką sumą parduoti į metalų supirktuves tinklų įrangos detalių baigiasi žūtimi – tokie pat atvejai užfiksuoti 2011, 2010 ir ankstesniais metais. Per pastaruosius dvejus metus Lietuvoje dėl savavališko įsibrovimo į skirstomojo tinklo įrenginius žuvo jau 15 asmenų.
„Dar kartą įspėjame gyventojus – negalima artintis prie elektros tinklo įrenginių. Neatsargus elgesys greta tinklo įrenginių kelia realią grėsmę gyvybei ir tenka tik apgailestauti, kad kelis kartus per metus šalyje tai patvirtina realūs pavyzdžiai. Bendrovės darbuotojai turi pereiti sudėtingus mokymus ir nuolat tikrintis kvalifikaciją, kad apskritai galėtų dirbti su skirstomojo tinklo įrenginiais“, – teigia Juozas Šakela, LESTO Prevencijos ir kontrolės departamento direktorius.
Anot jo, LESTO imasi visų įmanomų prevencinių ir edukacinių priemonių, kad tokių tragiškų įvykių būtų išvengta. Bendrovės vykdomi Prevenciniai veiksmai leido pasiekti, kad tokių atvejų sumažėtų, tačiau net ir vienas nelaimingas atvejis yra labai skausmingas.
„Elektros tinklo įrenginiuose diegiame signalizacijas, juos užrakiname papildomais užraktais, ženkliname įspėjamaisiais ženklais apie keliamą pavojų gyvybei, vykdome visuomenės švietimo projektus, vienas iš jų – „Operacija 2020“, kurį vykdome jau trečius metus bendradarbiaudami su Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija. Kaskart atkreipiame gyventojų dėmesį į saugaus elgesio reikalavimus, skatiname jų pilietiškumą užkertant kelią piktavališkiems veiksmams“, – teigia LESTO atstovas.
LESTO primena, kad pastebėjus nutrūkusį oro linijos laidą ar elektros linijos atvado laidą, jokiu būdu negalima jo liesti ar priartėti arčiau jo kaip 8 metrus, negalima leisti to daryti ir kitiems. Reikia atsiminti, kad rizikinga artintis ir liesti ant elektros laidų užvirtusius medžius ar oro linijų atramas, nes jie taip pat gali būti pavojingi gyvybei.
J. Šakela gyventojus kviečia nelikti abejingus. Apie pastebėtus elektros įrenginių plėšimo ar sugadinimo arba galimus elektros grobstymo atvejus kviečiame pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir LESTO anoniminių pranešimų telefonu (8 5) 255 2555 arba internetiniame puslapyje www.lesto.lt užpildžius anketą „Noriu pranešti“. Telefonu 1802 arba 112 taip pat reikėtų pranešti pastebėjus apgadintus, apsemtus ar kibirkščiuojančius elektros įrenginius, ant gatvės, automobilių ir kitur nukritusius laidus.
Siekiant padėti žmogui, nukentėjusiam nuo elektros srovės, būtina laikytis atsargumo. Suteikti pirmąją pagalbą gali tik tie, kas tiksliai žino, kaip tai padaryti. Bet kokiu atveju, pirmiausia būtina iškviesti greitąją pagalbą.